107,6 FM

Archidiecezja. Księża dziekani w Brennej

W dniach 20-22 września w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się dni formacyjne dla księży dziekanów archidiecezji katowickiej.

Intensywny program wypełniły konferencje i wykłady zaproszonych gości, praca w grupach, dyskusja oraz dzielenie się doświadczeniem i przemyśleniami. Nie zabrakło wspólnej Eucharystii i modlitwy. Spotkaniu, zorganizowanemu przez ks. dr. Romana Chromego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa, przewodniczył abp Wiktor Skworc. Wzięli w nim udział także biskupi pomocniczy oraz pracownicy katowickiej Kurii Metropolitalnej i innych instytucji diecezjalnych.

Metropolita katowicki, dziękując za przybycie, podkreślił, że spotkanie w Brennej to szczególny czas pogłębienia refleksji teologicznej, dyskusji i przygotowania do pracy duszpasterskiej w parafiach i dekanatach archidiecezji. Abp Skworc podziękował im za „organizację życia duszpasterskiego w dekanatach” oraz za koordynację wydarzeń ponadparafialnych. - Istotą spotkania w Brennej jest budowanie wspólnoty kapłańskiej oraz wzajemne słuchanie siebie nawzajem - podkreślił metropolita.

 Dni formacyjne rozpoczęły się od wprowadzenia do nowego programu duszpasterskiego, który staruje wraz z I niedzielą Adwentu. O jego strukturze, założeniach i celach mówił ks. Roman Chromy. - Planowaniu i realizacji celów i działań pastoralnych najbliższych miesięcy będzie towarzyszyć temat, stanowiący parafrazę słów rozesłania z obrzędu końcowego Mszy św.: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Wyraża on wyzwanie, by ukazywać - zarówno ludziom ochrzczonym, jak i osobom poszukującym - prawdy o Bogu, misyjnej natury Kościoła i powiązania chrześcijańskiego świadectwa z codziennym życiem - zaznaczył ks. Chromy, proponując zebranym refleksję na temat posłania do misji w nauczaniu papieża Franciszka.

Księża dziekani mieli możliwość podzielenia się doświadczeniem duszpasterskim ostatnich miesięcy naznaczonych pandemią COVID-19. Zgodnie podkreślali, że zaistniała sytuacja wskazała na konieczność przebudowy naszego dotychczasowego działania. Wymusiła nagłą potrzebę przejścia od duszpasterstwa o charakterze masowym do duszpasterstwa naznaczonego przede wszystkim kontaktem i pracą z konkretnym człowiekiem, rodziną.

Na nowe wyzwania duszpasterskie w dobie pandemii i po niej zwrócił uwagę jeden z zaproszonych prelegentów ks. dr Przemysław Sawa, m.in. pracownik Wydziału Teologicznego w Katowicach. - Patrząc na faktyczne zmiany, nie można utracić nadziei, gdyż cały czas jest z nami Jezus Chrystus zmartwychwstały, a Dobra Nowina nie traci nic ze swej życiodajnej mocy - podkreślił. Wskazał, że wśród konkretnych wyzwań Kościoła jest nawrócenie pastoralne. - Nade wszystko potrzebne jest prawdziwe nawrócenie serca, by każdy chrześcijanin, niezależnie od miejsca w Kościele, miał osobistą więź z Jezusem - powiedział do zgromadzonych dziekanów.

Także ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, wykładowca KNS z Katowic, mówił o zadaniach i wyzwaniach Kościoła i jego posłania do świata (po) pandemii.

Wśród zaproszonych prelegentów znalazł się także ks. dr Antonio Panaro, który w nawiązaniu do przeżywanego w Kościele Roku św. Józefa zaproponował wykład na temat dokumentu „Patris corde” papieża Franciszka w kontekście wypowiedzi poprzednich papieży.

Ks. dr Bogusław Wolański z Legnicy z wykładem „Świętowania niedzieli a wyzwanie do misji”, w którym podzielił się m.in doświadczeniem założenia i działalności Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli. - Bardzo ważne jest świadectwo, przez które uczymy ludzi właściwego podejścia do rzeczy ważnych. Naszą jednoznaczną kapłańską, rodzicielską postawą musimy uczyć ludzi świętowania Dnia Pańskiego – zaznaczył.

Podczas spotkania miała miejsce także część informacyjna, podczas której zabierali głos księża odpowiedzialni za poszczególne wydziały kurii metropolitalnej oraz przedstawiciele innych instytucji oraz diecezjalnych mediów. Informowali o bieżącej działalności oraz planach na nadchodzący rok szkolny i katechetyczny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy