To inicjatywa, której celem jest popularyzacja i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych. Program realizowany jest przy współpracy Centrum Nauki Kopernik - placówka jest odpowiedzialna m.in. za przygotowanie specjalnych eksponatów.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli w skrócie SOWA, to inicjatywa, realizowana przy współpracy Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwa Edukacji i Nauki, które finansuje uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023.
"SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstaną one w całym kraju w już istniejących instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych (np. domy kultury, biblioteki, mediateki, galerie sztuki, muzea), w których działalność statutową lub programową wpisane jest popularyzowanie idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury" – czytamy na stronie placówki.
Każda SOWA zostanie wyposażona w wystawę zawierającą 15–18 eksponatów, zestawy do prowadzenia warsztatów edukacyjnych oraz pakiet programów edukacyjnych, przygotowanych przez Centrum Nauki Kopernik.
Instytucje będą także zaproszone do udziału w programach realizowanych przez Kopernika, takich jak Klub Młodego Odkrywcy czy program edukacji kosmicznej realizowany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną. W przyszłości może powstać również sieć współpracy, służąca wspólnym działaniom i wymianie doświadczeń.
Warta milion złotych SOWA dla Rybnika to efekt dobrze napisanego przez urzędników projektu – zgłoszenia do trwającego od 14 kwietnia do 24 czerwca br. naboru konkursowego. Symboliczny czek pozwalający na realizację przedsięwzięcia na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” odebrał zastępca prezydenta Rybnika Wojciech Świerkosz. Uroczystość odbyła się w Piotrkowie Trybunalskim, mieście, w którym powstała pilotażowa SOWA. Zgodnie z założeniami, rybnicka SOWA powinna ruszyć w pierwszych miesiącach nowego roku.