W Polsce w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła świadomość w kwestii ochrony dzieci przed molestowaniem seksualnym. Pozostało jeszcze wiele do zrobienia, ale Kościół w Polsce zrobił wiele kroków naprzód - ocenił członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich o. Hans Zollner.
W niedzielę rozpoczęła się w Warszawie czterodniowa międzynarodowa konferencja pod hasłem "Naszą wspólną misją ochrona dzieci Bożych". Jej organizatorami są Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.
Jak zaznaczył o. Hans Zollner podczas poniedziałkowego briefingu prasowego, biskupi w różnych Kościołach partykularnych działają szybciej lub wolniej w kwestii ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym.
Jego zdaniem, nie da się precyzyjnie określić, w którym miejscu znajdują się obecnie polscy biskupi, ponieważ każdy kraj jest w jakiejś konkretnej rzeczywistości. "Wydaje się, że sytuacja w Polsce jest gorsza, niż w innych miejscach. Ale ja sądzę, że to nie prawda" - ocenił.
Przypomniał, że w ciągu ostatnich 2-3 lat w Polsce o kwestii wykorzystywania seksualnego małoletnich mówiło się więcej, niż w innych krajach Europy Wschodniej. "Paradoksalnie, nawet jeśli wygląda to tak, że sytuacja w Polsce jest gorsza, bo tyle jest doniesień o zbrodniach księży i biskupów, ja uważam, że to dobry znak. Dobry znak, że coś się dzieje, co jest konieczne. To bardzo bolesne dla ludzi Kościoła, ale konieczne i - mam nadzieję - oczyszczające" - zastrzegł o. Zollner.
Zdaniem członka Papieskiej Rady ds. Ochrony Małoletnich, w Polsce w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła świadomość tych spraw. "Powiedziałbym, że to dobry znak. Powiem też, że oczywiście pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Nie jest to zadanie spoczywające tylko na biskupach, nie tylko na przywódcach religijnych czy wyższych przełożonych zakonnych, lecz wszystkich ludziach wierzących" - mówił.
Podkreślił, że nie mieszka w Polsce, ale jako osoba z zewnątrz, która śledzi doniesienia medialne, może powiedzieć, że polski Kościół zrobił wiele kroków naprzód. "Pozostało jeszcze wiele kroków do zrobienia, ale powiedziałbym, że sprawy idą do przodu" - ocenił o. Zollner.
Konferencja zakończy się 22 września. Bierze w niej udział blisko 80 uczestników. Reprezentują oni Kościół rzymskokatolicki i greckokatolicki z Polski, Albanii, Chorwacji, Słowenii, Węgier, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Serbii, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Kosowa.
Planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych, które będą skupiały się wokół takich zagadnień jak: "odpowiedzialność - rozliczalność - przejrzystość".