Projekt adresowany jest zarówno do ekspertów, jak i laików, w tym studentów i uczniów szkół średnich, zainteresowanych tematami z pogranicza biologii, medycyny, filozofii i prawa.
W programie akademii są wykłady ekspertów, szkolenia, bezpłatne poradnictwo bioetyczne oraz edukacja multimedialna i promocja najnowszych odkryć naukowych z dyscyplin medycznych i przyrodniczych.
- W dobie bardzo szybkiego rozwoju nauk biomedycznych i przyrodniczych wiedza bioetyczna jest potrzebna każdemu, aby po imieniu nazywać działania, które są niegodziwe i niedopuszczalne oraz identyfikować nowe zagrożenia. Aby budować razem cywilizację życia, potrzebna jest nam wszystkim solidna edukacja - wyjaśnia Jakub Bałtroszewicz, prezes Fundacji "Jeden z nas" i kierownik projektu w zakresie edukacji bioetycznej. - Bo wiedza jest najlepszym narzędziem, by w dyskusji wpływać na poglądy innych, uświadamiać im prawdę o człowieku - dodaje.
Pierwszy bezpłatny wykład poprowadzi dr Błażej Kmieciak. Cykl Bioethics Lab zostanie zainaugurowany rozważaniami o tym, jak rozmawiać na trudne tematy etyczne i czy można się porozumieć, mając inny punkt widzenia. Premiera wykładu zaplanowana jest na wtorek 28 września o godz. 17.30. Dwa dni później będzie można zadać pytanie dr. Kmieciakowi w czasie sesji online.
W planach jest także Wiosenna Szkoła Bioetyki z programem mentorskim dla bioetyków, naukowców z różnych dziedzin, personelu medycznego oraz studentów. - Chcemy też edukować, promować najnowsze odkrycia i docierać z wiedzą bioetyczną szczególnie do młodych osób - zapowiada J. Bałtroszewicz. Jego zdaniem, zajęcia proponowane w Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki mogą być pomocnym narzędziem dla nauczycieli, bo "uczniowie stawiają dziś coraz trudniejsze pytania na takie tematy, jak płciowość czy początek życia oraz inne ważne bioetyczne kwestie podejmowane w Polsce".
Wszelkie informacje znajdują się na stronie: akademiabioetyki.pl.