Metropolita katowicki przewodniczył Mszy i wygłosił homilię z okazji powakacyjnego Dnia Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. W katedrze Chrystusa Króla zebrali się dzieci, młodzież i dorośli członkowie Ruchu.
W homilii cytował słowa moderatorów Ruchu, którzy wyrażali entuzjazm, że tegoroczne rekolekcje się odbyły. Mówił, że "pandemia przypomniała nam o wartości charyzmatu spotkania. Abp Skworc przywołał też 100. rocznicę urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, które świętowaliśmy 24 marca br. w rybnickiej bazylice św. Antoniego.
Przytoczył swoje słowa z tamtejszej homilii: „100-lecie urodzin i testament założyciela Ruchu prowokują pytania o kondycję Ruchu, bo nieraz odnosi się wrażenie, że ostatnio – i to nie tylko z powodu pandemii – jakby mniej ukazuje piękno i wielkość Kościoła; jakby za mało było ruchu w „Ruchu”. Stał się jakby bardziej „wsobny”, mniej wychodzący do, a przecież oczekiwany jest jego głos „pośrodku współczesnego świata”, aby był zrównoważeniem dla często uproszczonej, a nawet krzywdzącej oceny rzeczywistości Kościoła, jaką słyszymy w przestrzeni publicznej”.
Nawiązał też do obchodzonego dzisiaj Dnia Solidarności z Afgańczykami. –Idziemy za głosem papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by „modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu” – wzywał. Zachęcał zgromadzonych, by wsparli finansowo zbiórkę Caritas, z której środki zostaną przekazane potrzebującym Afgańczykom przebywającym w Pakistanie.
Zauważył, że Ruch Światło-Życie bywa nazywany również Oazą. – Słowo to popularnie oznacza miejsce gdzie jest woda, gdzie jest życie. Możemy powiedzieć, że dla nas chrześcijan, Oazą jest niedziela, Dzień Pański, bo właśnie w tym dniu spotykamy Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Ten dzień jest pod ochroną prawa Bożego i kościelnego – mówił dodając, że Kościół chce, by w naszym kraju niedziela była również pod skuteczną ochroną prawa stanowionego.
Wskazał, że dla chrześcijan dniem szabatu jest niedziela, Dzień Pański – pamiątka Zmartwychwstania Chrystusa. – Wzrastanie w osobistej świętości domaga się więc wolnej niedzieli jak Oazy, która stwarza możliwości budowania więzi z Bogiem poprzez modlitwę, rozważanie słowa Bożego i uczestnictwo w Eucharystii owocującej miłością siostrzaną i braterską, prospołecznymi postawami – tłumaczył. Metropolita katowicki ukazywał, że dla ludzi wierzących, dla chrześcijan niedziela jest dniem Pańskim, a dla wszystkich obywateli może być dniem wyciszenia, odpoczynku, spotkania z kulturą i naturą. W tym kontekście zachęcał do połączenia sił, by walczyć o wolną niedzielę.
Zwrócił się z apelem do Ruchu Światło-Życie o poparcie poselskiego projektu złożonego w Sejmie 29 lipca br. „o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre dni”. Jego celem jest uniemożliwienie obchodzenia ograniczeń handlu w niedzielę. – Piszcie petycje i listy poparcia poselskiego projektu adresowane do posłów i senatorów, którzy was w parlamencie reprezentują, aby wspomniany projekt procedowano w celu uszczelnienia luk prawnych. Wzmacniajcie swoją modlitwą i podpisem, póki nie jest za późno, społeczny ruch w obronie niedzieli jako dnia Boga i człowieka, jako dnia wolnego od niekoniecznej pracy, bo „Niedziela jest Boża i nasza” – wzywał oazowiczów. Arcybiskup zachęcał członków Ruchu do otwarcia na Boże słowo i łaskę, a także do świadectwa. – Bądźcie strażnikami niedzieli. Niech zawsze i dla każdego będzie Oazą! – mówił na koniec.
Powakacyjny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rozpoczęła uroczysta msza św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Później obchody przenoszą się na Skwer Prymasowski przed Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Tam odbędzie się przegląd piosenki oazowej, a także konkursy dla dzieci z nagrodami. Całość zwieńczy koncert zespołu niemaGotu.
W rekolekcjach Ruchu Światło-Życie w tegoroczne wakacje uczestniczyło blisko 3,5 tysiąca osób. W sumie odbyło się około 40 turnusów rekolekcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin Domowego Kościoła. Turnusy najczęściej odbywały się w pobliskich Beskidach, m. in. w Jaworzynce, Wiśle, Ustroniu, Koniakowie, Krakowie, czy Brennej.
asp/Radio eM/Katowice