Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego i Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w piątek. Spotkanie odbyło się na Stadionie Zimowym w Tychach.
Powstanie "Śląskiego Domu Hokeja" zapowiedział w Tychach marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. - Będzie to kompleksowe wsparcie - podkreślił. - Jeżeli popatrzymy na tabelę ligi hokejowej, to praktycznie połowa klubów jest ze Śląska i to oddaje ducha tego projektu. Staniemy się mecenasem Polskiego Związku Hokeja i wielkich wydarzeń sportowych. Związek zyska dzięki temu stabilizację finansową. To świetna droga na przyszłość. Idziemy tą samą drogą, na którą weszliśmy już z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Na te dyscypliny stawiamy w ramach naszych możliwości finansowych - tłumaczył marszałek Chełstowski.
- Województwo śląskie ma długoletnie tradycje związane z hokejem, jest taką ostoją hokeja w Polsce: Tychy, Katowice, Jastrzębie, Bytom, Sosnowiec. Ten sport wymaga jednak nowej infrastruktury i nowych pomysłów. "Śląski Dom Hokeja" ma być inspiracją dla innych województw dla stabilizacji i rozwoju środowiska hokejowego w całej Polsce - mówił Mirosław Minkina, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Zapowiedział również program wsparcia mniejszych klubów szkolących najmłodszych, np. poprzez zakup sprzętu.
"Śląski Dom Hokeja" to projekt wsparcia finansowego, które obejmie organizację dużych wydarzeń hokejowych, m.in. ekstraligi czy mistrzostw świata. Obecny sezon 2021/2022 jest pilotażowy - jeżeli efekty będą zadowalające, zostanie wpisany do wielkiej prognozy finansowej województwa. Szacowana kwota wsparcia w tym sezonie to ok. 1,5 mln zł.
Umowę podpisano w Tychach na Stadionie Zimowym w obecności prezydenta miasta Andrzeja Dziuby. - Jako miasto staramy się wspierać hokej jak to tylko możliwe, czego dowodem jest fakt, że jesteśmy blisko podpisania umowy w sprawie budowy drugiego lodowiska w mieście, bardziej treningowego. W końcu młodzież nie będzie musiała trenować o 6.00 rano, a oldboye o 2.00 w nocy, bo to boisko tak jest eksploatowane - zdradził. Nowy obiekt ma powstać w okolicy dawnych szkół municypalnych i parku bł. Karoliny. Miałby służyć do treningów, ale i całorocznych ślizgawek dla mieszkańców. Obecne założenia mówią m.in. o wykorzystaniu nowoczesnych technologii do chłodzenia tafli za pomocą dwutlenku węgla, być może pozyskiwanego z pobliskiej oczyszczalni ścieków.
Marcin Iciek /Radio eM