- Misja i posłannictwo biskupa nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę - mówił podczas Sumy odpustowej w sanktuarium w Rudach Raciborskich abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki wygłosił homilię podczas liturgii sprawowanej w 40. rocznicę sakry biskupa gliwickiego seniora Jana Wieczorka.
W homilii metropolita katowicki przypomniał krótko życiorys jubilata. Jan Wieczorek urodził się 8 lutego 1935 r. w Bodzanowicach. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 czerwca 1958 r. w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu z rąk bp. Franciszka Jopa, wtedy delegata prymasa Polski z uprawnieniami biskupa diecezjalnego. 12 czerwca 1981 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej.
Święcenia biskupie otrzymał 16 sierpnia 1981 r. na Górze Świętej Anny. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: "Servire populo" (Służyć ludowi). 25 marca 1992 r. został biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji gliwickiej. Ingres do katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbył się 23 maja 1992 roku.
- Jako biskup gliwicki kładł fundamenty pod nowo utworzoną diecezję, tworzył konieczne struktury i budował diecezjalną wspólnotę. Ustanowił m.in. sanktuaria w Lubecku i w Rudach. Budował i erygował diecezjalne domy rekolekcyjne. Na podkreślenie zasługuje dzieło odbudowy z wojennych ruin zespołu klasztornego w Rudach Raciborskich oraz budowa Domu Pomocy Społecznej w miejscowości Wiśnicze - podkreślił arcybiskup. 29 grudnia 2011 r. papież Benedykt XVI przyjął rezygnację bp. Wieczorka z urzędu biskupa diecezjalnego.
Jak zauważył hierarcha, "od tego czasu biskup Jan jest pracowitym emerytem. Bo misja i posłannictwo kapłana, biskupa nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę." - W emerytalnym czasie przesuwa się jedynie punkt ciężkości posługi biskupiej z zajmowania się administracją, planowaniem duszpasterstwa i personaliami, na posługę modlitwy, ofiary i cierpienia, które wiąże się organicznie ze starszym wiekiem - wskazywał.
Przypomniał hasło biskupiej posługi biskupa Jana: "Służyć ludowi". - Każdy kapłan służy ludowi najbardziej, kiedy niesie ludziom Jezusa, aby przyjęli Go jako swojego Pana i Zbawiciela. Gdy głosi słowo, sprawuje sakramenty, posługuje ubogim, a nawet kiedy w ukryciu klęczy na modlitwie i w cierpieniu niesie krzyż - wtedy zawsze niesie Boga - mówił arcybiskup.
Zaznaczał, że "głoszenie, niesienie innym Jezusa - na podobieństwo ewangelicznego siewcy - jest zawsze obarczone ryzykiem". - Obok serc twardych jak asfaltowe drogi lub skały, obok serc zarośniętych cierniami różnych przywiązań i zniewoleń są serca jak żyzna ziemia, które przyjmują Jezusa i wydają owoce Jego łask - ukazywał, dodając, że kapłani nie są powołani do selekcji ludzkich serc, tylko do głoszenia, przepowiadania wszystkim bez wyjątku, bez wykluczenia, właśnie za cenę ryzyka braku plonu.
- Bóg zapłać za "pracę i znojny trud", za pokorną służbę ludowi w górnośląskiej metropolii, za świadectwo, wytrwałość i wierność do końca! Niech twój duch się raduje w Bogu, Zbawcy - abp Skworc zwrócił się do jubilata.
W Rudach Raciborskich odbywa się dziś odpust metropolitalny w uroczystość Wniebowzięcia NMP na dziedzińcu Starego Opactwa przy sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Obchody połączone są z jubileuszami biskupów Jana Wieczorka i Andrzeja Iwaneckiego. Pierwszy biskup gliwicki Jan Wieczorek (obecnie biskup senior) podczas Sumy świętował 40. rocznicę sakry biskupiej. 35-lecie kapłaństwa obchodzi dziś także biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki, który wygłosi homilię na nieszporach w bazylice o 15.00.