Ojcowie franciszkanie, opiekunowie sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie, posługują tu już od 75 lat. Jubileuszowej uroczystości w niedzielę 8 sierpnia przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Na wspólne świętowanie do Rychwałdu przyjechali franciszkanie z różnych części Polski i świata z wikariuszem krakowskiej prowincji o. Mariuszem Koziołem OFMConv. i ojcami, którzy niegdyś tu duszpasterzowali. Nie zabrakło także księży diecezjalnych z dziekanem ks. prałatem Stanisławem Koziełem, reprezentującym bpa Romana Pindla, który w tym samym czasie przewodniczył uroczystości w sąsiedniej parafii w Łękawicy, skąd pochodzi franciszkanin, Męczennik z Pariacoto, bł. o Michał Tomaszek - także mocno związany z Rychwałdem - zamordowany z bł. o. Zbigniewem Strzałkowskim w Peru przed 30 laty, 9 sierpnia.
Wśród uczestników uroczystości byli i parafianie, i żywieccy górale ze swoimi sztandarami i przyjaciele sanktuarium. także ci, związani z wieloma działającymi tu wspólnotami ewangelizacyjnymi.
Ojcowie franciszkanie przybyli do Rychwałdu 6 sierpnia 1946 r. na prośbę ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Stefana Adama Sapiehy. To im kardynał powierzył opiekę nad tutejszym sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej.
Wśród uczestników jubileuszu byli także poprzedni proboszczowie rychwałdzkiej parafii.- W tym czasie na pewno wiele dokonało się wydarzeń, sytuacji, za które dzisiaj możemy powiedzieć: "przepraszam". Ale też nasze serce przepełnia dziś przede wszystkim dziękczynienie - za każde dobro, które Bóg robił w tym miejscu, również przez naszą franciszkańską posługę - mówił o. Grzegorz Siwek OFMConv, obecny kustosz sanktuarium. Przypomniał także postać bł. o Michała Tomaszka, rychwałdzkiego pielgrzyma. Dodał, że wyniesienie go do chwały ołtarzy, jest także owocem posługi franciszkanów w sanktuarium.
Na początku liturgii głos zabrał także ks. dziekan Stanisław Kozieł, który odczytał list biskupa Romana Pindla. Bp Pindel dziękował franciszkanom za rozwijanie kultu Matki Najświętszej w całej diecezji bielsko-żywieckiej i za troskę o cześć wobec obrazu Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej. Potwierdzeniem świętości tego miejsca i cudowności obrazu są liczne pielgrzymki, także z dalekich stron, a także regularnie odprawiane nabożeństwa fatimskie z udziałem wielu wiernych.
Biskup zwrócił szczególną uwagę na dwa wydarzenia z ostatniego 75-lecia sanktuarium: koronację obrazu Pani Ziemi Żywieckiej w 1965 r. z udziałem kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły oraz podniesienie rychwałdzkiego kościoła św. Mikołaja do godności bazyliki mniejszej w roku 2017.
Abp Marek Jędraszewski przewodniczył jubileuszowej Mszy św. w Rychwałdzie.W homilii, odwołując się do przeczytanych w czasie liturgii słów z Księgi Królewskiej abp Marek Jędraszewski zauważył, że droga chrześcijanina jest drogą na wzór proroka Eliasza: chrześcijanin to ktoś, kto doświadczył Bożego miłosierdzia. Arcybiskup zaznaczył, że miłosierdzie Boga dotyka ludzi przez obecność Matki Bożej. - Nie zrozumiemy całych dwóch tysięcy lat dziejów Kościoła bez tej czułej, pełnej dobroci i miłości obecności Matki Najświętszej, poprzez którą zdroje miłosierdzia i wszelkich łask nieustannie na córki i synów Kościoła się rozlewają, bo Pan tak chce - mówił metropolita, przybliżając historię rychwałdzkiej ikony.
Krakowski metropolita przywołał także słowa Jana Pawła II z encykliki "Dives in misericordia" podkreślające, że zadaniem Kościoła jest głoszenie miłosierdzia i dzieł miłosierdzia, ale przede wszystkim błaganie o miłosierdzie dla wszystkich: - Im więcej będzie w nas gotowości do modlitwy o miłosierdzie dla wszystkich, tym bardziej będziemy mieć pewność, że nie ulegamy temu światu, że miłość także w nas, niekiedy słabych ludziach, zwycięża ten świat mocą Ducha Świętego.
Górali żywieckich u Pani Ziemi Żywieckiej i na jubileuszu 75-lecia franciszkanów w Rychwałdzie nie mogło zabraknąć.Na zakończenie uroczystości, o. Grzegorz Siwek zaprosił na kolejne czuwanie fatimskie, w piątek 13 sierpnia - Mszy św. o 19 będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki - a także na uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia. Na Mszy św. w oprawie góralskiej o 9, zagra zespół regionalny Ondraszek ze Szczyrku. Z racji dnia Wojska Polskiego, w Rychwałdzie odbędzie się także piknik wojskowy (od 9 do 13).
Drugą częścią jubileuszowego świętowania był popołudniowy Franciszkański Jarmark Rodzinny, przygotowany przez działająca przy sanktuarium Fundację Rodzina w Służbie Człowieka.