Siedem wspólnot oazowych - które przeżywają swoje wakacyjne rekolekcje na trenie diecezji bielsko-żywieckiej: dzieci, młodzież i dorośli - spotkało się 2 sierpnia na swoim dniu wspólnoty Oazy Wielkiej "Góra Oliwna" w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.
Członkowie Ruchu Światło-Życie przeżywają swoje wakacyjne rekolekcje formacyjne przez 15 dni - każdego rozważając jedną z tajemnic Różańca: radosną, bolesną i chwalebną. W 13. dniu, kiedy zatrzymują się nad tajemnicą Zesłania Ducha Świętego, spotykają się w jednym miejscu z innymi wspólnotami.
Wśród uczestników bielskiego spotkania były wspólnoty bielsko-żywieckie: Oaza Nowej Drogi II stp. z Zagórnika z ks. Sławomirem Pietraszką, OND III stp. z Zarzecza z ks. Jerzym Kajzarem i - także z Zarzecza - Oaza Nowego Życia I stp. z ks. Damianem Dadakiem oraz ONŻ II stp. z Czernichowa z ks. Ryszardem Piętką, diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie, a także wspólnoty archidiecezji warszawskiej: Oaza Dzieci Bożych z Soblówki z ks. Pawłem Korbinem i Oaza Nowego Życia II stopnia z Rajczy z ks. Kacprem Świerzowiczem oraz rodziny z diecezji tarnowskiej i innych diecezji, przeżywające rekolekcje II stopnia w Bystrej Krakowskiej, z moderatorem ks. Mateuszem Nowakiem.
Mszy św. z oazowiczami przewodniczył bp Roman Pindel. Urszula Rogólska /Foto GośćSpotkanie rozpoczęło zapalenie świecy oazowej i wspólna modlitwa, poprowadzona przez ks. Ryszarda Piętkę. Następnie, podczas godziny jedności połączonej z godziną świadectw, zaprezentowała się każda grupa, a jeden jej reprezentant dzielił się świadectwem przeżycia rekolekcji.
Najważniejszym momentem spotkania była Msza św. W bielskim "Sercu" liturgii przewodniczył biskup Roman Pindel. W czasie homilii zaprosił do rozważań poszczególnych słów hasła roku formacyjnego 2021/2022: "Prawda, Krzyż, Wyzwolenie".
Poszczególne wspólnoty włączyły się w przygotowanie liturgii. Urszula Rogólska /Foto GośćMówiąc o prawdzie, biskup przypomniał słowa, które Jezus wypowiada wobec Piłata: "Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie". Tę najważniejszą prawdę - prawdę o krzyżu Jezusa i zbawieniu każdego, kto uwierzy i wyzna wiarę, przeżywają oazowicze zwłaszcza na rekolekcjach pierwszego stopnia ONŻ, kiedy przyjmują Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela.
Przywołując rozmowę Jezusa podczas nocnego spotkania z Nikodemem, bp Pindel przypomniał wydarzenie z wyjścia Izraelitów z Egiptu (to temat II stopnia oazy) i wędrówki przez pustynię, i historię z kąsającymi ich wężami. Mówił także o krzyżu Jezusa. Tak jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni i każdy, kto niego spojrzał był uzdrowiony, tak krzyż Jezusa będzie ratunkiem dla każdego: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne".
Mówiąc o wyzwoleniu, biskup przywołał również słowa św. Pawła, apostoła wolności, który napisał, że tam, gdzie jest Duch Pański, tam jest wolność. Tylko człowiek prawdziwie wolny jest w stanie miłować Boga i drugiego człowieka. - Bo nie jest przywiązany do siebie, nie jest związany z grzechem czy jakimś zniewoleniem. Jest wolny i potrafi w sposób wolny miłować. Może miłować, bo Duch Święty jest nie tylko duchem wolności, ale też duchem miłości - zaznaczył bp Pindel, mówiąc o miłości, którą w serce człowieka może wlać tylko Duch Święty.
Odwołując się fragmentu Pierwszego Listu do Koryntian, biskup zwrócił uwagę, że Kościół będzie żywy, jeśli każdy ochrzczony, wyzwolony i napełniony Duchem Świętym będzie posługiwał darami, sposobnościami, zaangażowaniem i miłością.
Każda wspólnota przyniosła do ołtarza swoje dary. Urszula Rogólska /Foto GośćCytując słowa z Ewangelii św. Jana: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich", biskup zauważył, że do takiej miłości jest zdolny ktoś, kto jest bliski Jezusowi: - I dla kogo Jezus jest bliski. Kto przeszedł z postawy niewolnika, zalęknionego wobec Prawa Bożego, do relacji przyjaźni z Jezusem. Przyjacielowi się nie odmawia, przyjaciela się dobrze rozumie - dodał.
Podczas godziny odpowiedzialności i misji uczestnicy rekolekcji mogli złożyć swoje deklaracje podjęcia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Urszula Rogólska /Foto GośćNa finał dnia wspólnoty, po agapie, wszyscy ponownie spotkali się w kościele na godzinie odpowiedzialności i misji. Oazowicze podchodzili do ołtarza i na ręce ks. K. Świerzowicza składali deklaracje dołączenia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. To dzieło, które także zapoczątkował założyciel Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszek Blachnicki. Swoje przyrzeczenie abstynencji oazowicze ofiarują w intencji osób uzależnionych i zniewolonych. Członkowie ruchu oazowego, którzy już są w krucjacie, modląc się za wszystkich podejmujących KWC, utworzyli szpaler, w którym szli podchodzący do ołtarza.