Stanisław Duszczyński, który przez 18 lat pełnił funkcję kościelnego w Rzykach, został pierwszym laureatem parafialnej Muszli św. Jakuba - nagrody, która będzie wręczana co roku osobom zasłużonym dla tej wspólnoty.
"Przekazuję słowa uznania i wdzięczności za rzetelną pracę, troskę o przygotowanie niedzielnych i świątecznych Mszy Świętych oraz różnego rodzaju nabożeństw. Gratuluję wytrwałości i dziękuję za posługę dla piękna liturgii. Dziękuję za świadectwo głębokiej wiary i modlitwy. Niech obchodzony Jubileusz będzie powodem do radości całej społeczności parafialnej, najbliższej rodziny i zarazem motywacją do dalszego działania" - napisał bp Roman Pindel w liście gratulacyjnym, dołączonym do Muszli św. Jakuba, jaką Stanisław Duszczyński odebrał z rąk biskupa Janusza Mastalskiego, który przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w parafii św. Jakuba w Rzykach 25 lipca.
Także on, jako przyjaciel parafii, otrzymał pamiątkową Muszlę św. Jakuba, wręczoną mu przez rocznikowego kolegę, ks. Krzysztofa Moskala - proboszcza w Rzykach.
Msza św. pod przewodnictwem bpa Janusza Mastalskiego w Rzykach.Kościół w Rzykach, obok świątyń w Szczyrku i Simoradzu, jest kościołem stacyjnym w Roku św. Jakuba w naszej diecezji. Także w tym jubileuszowym czasie parafia świętuje swoje 225-lecie.
W niedzielę 25 lipca, wraz z biskupem Januszem Mastalskim, przy ołtarzu stanęli: ks. Krzysztof Moskal, ks. wikary Marcin Samek, ks. Dariusz Susek oraz księża rodacy: ks. Konstanty Sordyl, ks. Filip Magiera i ks. Michał Styła.
Odwołując się do przeczytanych słów z 2. Listu św. Pawła do Koryntian: "Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu", w homilii biskup zaprosił, by w trudnych czasach zwątpienia i cierpienia spojrzeć na św. Jakuba, wzór służby. Mówił o filarach, na których oparł swoje życie Apostoł: naśladownictwie Chrystusa, wierności Bogu przez ofiarność, a także o solidności, wytrwałości oraz pokorze.
Procesja eucharystyczna podczas uroczystości odpustowej w Rzykach.- Iluż ludzi w obecnych czasach, w ostatnich dwóch latach takiemu zwątpieniu się poddało? Pewnie zwątpienia miał i święty Jakub. Dlaczego tak trudno nie ulec zwątpieniu? Nie tylko dlatego że wisi nad nami pandemia, ale i wirusy, które dotykają każdą polską rodzinę - mówił biskup. - Bo chyba zgodzimy się, że współczesna cywilizacja to cywilizacja przerostu ambicji, gonitwa, aby być pierwszym, wybitnym, najlepszym. Współczesne czasy to taka manufaktura bezwstydu, konsumpcji, przyjemności. Ale współczesne czasy to również ciągła walka o godność człowieka, jakże często w ostatnich dwóch latach podeptaną. I to nie przez rządzących, przez polityków, ale często we własnym domu, kiedy nagle się okazuje, że musimy odnaleźć się 24 godziny na dobę ze sobą. że nagle coraz mniej nas łączy, że coraz więcej w nas agresji - zauważył bp Mastalski, podkreślając, że współczesne czasy to także walka o zmniejszenie znieczulicy, powrotu do ponadczasowych wartości, a taką jest służba dla drugiego.
Procesja eucharystyczna podczas uroczystości odpustowej w Rzykach.Jak mówił biskup, św. Jakub jest wzorem takiej służby. Drogą jego życia było naśladowanie Chrystusa, troska o życie wieczne. Podkreślił, iż cechą służby jest także wierność Bogu przez ofiarność, zgodę na krzyż. Biskup zauważył, jak ważne w cierpieniu jest wyzbycie się egoizmu: - Nie: "Dlaczego, Panie, mnie tak doświadczasz?", ale: "Jak mam się z tym zmierzyć?" - zaznaczył bp Mastalski.
Przypominając, że i Jakub miał swoje chwile słabości, kiedy "chciał rządzić", biskup zauważył, że będąc rybakiem, musiał być człowiekiem solidnym, podejmującym wysiłek. - Solidność i wysiłek, konsekwencja w postępowaniu - to jest niezwykle ważne - zwrócił uwagę biskup. - Trzeba mieć pomysł na rodzinę, na małżeństwo, na następne lata - podkreślił, dodając jak istotne w tym kontekście jest bycie razem, we wspólnocie.
Orkiestra z Roczyn uświetniła świętowanie w Rzykach.Ostatnim filarem służby św. Jakuba, o którym mówił biskup, jest pokora. - Pokora leży u podstaw tego, by być dla drugiego człowieka. Człowiek pokorny nie będzie uparty, umie przebaczyć, potrafi być wrażliwy na potrzeby innych - podkreślił biskup. - Kiedy dzisiaj słyszymy słowa: "Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu", to jest to wezwanie do tego, abyśmy nie poddali się zwątpieniu, ale abyśmy się wzajemnie wspierali - dodał.
Każdego 25. dnia miesiąca o 17.00 mają tu miejsce czuwania jakubowe. Pielgrzymując do świątyni i modląc się w niej, można zyskać odpust zupełny, podobnie jak i w Szczyrku i Simoradzu.
Transmisja internetowa Mszy św. pozwala na jedność w modlitwie także osobom chorym i tym, którzy nie mogą pielgrzymować osobiście. Więcej informacji na stronie parafii - TUTAJ.