107,6 FM

Międzybrodzie Bialskie. Posypały się mandaty nad Jeziorem Międzybrodzkim; policja apeluje o rozsądek

Policyjni motorowodniacy w weekend na Jeziorze Międzybrodzkim sześciokrotnie ukarali mandatami miłośników kąpieli, którzy korzystali z rowerów wodnych po użyciu alkoholu. Żywiecka policja apeluje o rozsądek: do wody - tak, ale nie po alkoholu.

"Tym razem, na szczęście, nie doszło do tragedii. Pamiętajmy jednak, że woda, oprócz ochłody i wspaniałej zabawy, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Najmniejszy błąd, czy nieodpowiedzialne zachowanie, może kosztować utratę zdrowia, a nawet życia" – zaznaczyła rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek.

Jak zaznaczyła, główną przyczyną utonięć jest nieprzestrzeganie obowiązujących zasad i lekceważące podejście do bezpieczeństwa. "Często przyczyna tkwi w nieodpowiedzialnej opiece nad dziećmi, ryzykownym zachowaniu dorosłych i ogólnie pojętym braku wyobraźni. Niestety, często takim zachowaniom towarzyszy alkohol i inne substancje odurzające" – wskazała.

Żywieccy policjanci zaapelowali, by wybierając teren do wypoczynku nad wodą, korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. "Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy" – powiedziała Mirosława Piątek.

Policjantka podkreśliła, że warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. "Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć" – przestrzegła.

Do wody nigdy nie wolno wchodzić, będąc pod wpływem alkoholu. "Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu" – zaznaczyła Mirosława Piątek.

Aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, powinno się zanurzać stopniowo. Nie należy się kąpać bezpośrednio po dłuższym opalaniu. Do wody można wejść najwcześniej 30 minut po zjedzeniu posiłku.

Wypoczywając nad wodą należy szczególnie uważać na dzieci. "Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat" – przypomniała rzecznik żywieckiej policji.

Sprzęt pływający, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, przed wodowaniem musi być sprawdzony pod kątem technicznym. "Jeśli jest niesprawny, to może stać się przyczyną tragedii. (…) Zadbajmy o to, aby mieć sprzęt ratunkowy, jak kapok" – dodała.

Podczas tegorocznego wypoczynku należy też przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych.

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy