107,6 FM

Bielsko-Biała. Troje dzieci sprawcami dewastacji na cmentarzu żydowskim

Trzej chłopcy – dwaj dwunastolatkowie i trzynastolatek – zniszczyli nagrobki na zabytkowym cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej – wynika z ustaleń tamtejszej policji.

Do zniszczenia 67 nagrobków doszło w sobotę przed południem, policję powiadomił zarządca cmentarza. Na miejsce zostały skierowane policyjne patrole, przewodnik z psem tropiącym oraz śledczy z komisariatu III i z wydziału kryminalnego bielskiej komendy. Sprawę potraktowano priorytetowo - powiedział oficer prasowy bielskiej policji, Roman Szybiak:

Do zatrzymania sprawców doszło w niedzielę [27.06.2021] około południa , cały czas  trwają czynności policyjne. Co grozi nastolatkom?

Tymczasem jak informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej  rozpoczęła się już zbiórka pieniędzy na naprawę zdewastowanych nagrobków.  Można się do niej włączyć za pośrednictwem  portalu zrzutka.pl.

Sprawa zbulwersowała wiele osób i środowisk. Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej wyraził zgodę na zorganizowanie zbiórki w portalu zrzutka.pl/ na naprawę wyrządzonych szkód. Do poniedziałku rano zebrano 23 tys. 200 zł. Po zakończeniu postępowania przed sądem rodzinnym zarządca cmentarza będzie mógł wystąpić na drodze cywilnej z roszczeniami wobec rodziców sprawców dewastacji. W Bielsku-Białej  rozpoczęła się już zbiórka pieniędzy na naprawę zdewastowanych nagrobków. Można się do niej włączyć za pośrednictwem portalu zrzutka.pl.

Bielski cmentarz żydowski założony został na terenie Aleksandrowic, obecnej dzielnicy miasta, w oparciu o zezwolenie uzyskane w 1849 r. Następnie został powiększony ok. 1880 r. Wówczas wzniesiony został dom przedpogrzebowy. Na kirkucie spoczywa wielu wybitnych mieszkańców miasta, m.in. prof. Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu, Salomon Pollak, honorowy obywatel miasta, a także Karol Korn, budowniczy wielu spośród najpiękniejszych budynków w mieście. To jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.

Pierwsze wzmianki o Żydach w Bielsku pochodzą z XVI w., jednak pierwszy ślad osadnictwa pochodzi z połowy XVII w., kiedy to wymienia się Żyda, który pełnił funkcję poborcy myta i pańskiego arendarza. W przededniu II wojny światowej społeczność żydowska stanowiła prawie 20 proc. liczącej 25 tys. ludności miasta. W Białej pierwsi Żydzi pojawili się pod koniec XVII w. W 1939 r. obywatelami miasta było blisko 4 tys. Żydów, czyli około 13 proc. mieszkańców.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy