107,6 FM

Tryptyk Powstańczy na bytomskim rynku

W widowisku przygotowanym na finał obchodów 100. rocznicy III powstania śląskiego wystąpi pół tysiąca artystów.

Już za tydzień, 25 czerwca o 21.00 na rynku w Bytomiu odbędzie się spektakl zatytułowany "Tryptyk Powstańczy – Pamięć Ziemi". Będzie to widowisko łączące muzykę, taniec i sztuki wizualne.

Składa się z trzech części i prologu. Utwór "Pamięć ziemi", który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał  Klaudiusz Jania, a wykona go pięć orkiestr dętych.

W pierwszej części usłyszymy muzykę filmową Wojciecha Kilara, w drugiej - orkiestrę symfoniczną i solistów w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej  muzykę rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstańczej. Tu wystąpi on z raperem Abradabem, współzałożycielem Kalibra 44, Apostolisem Anthimosem oraz Karoliną Skrzyńską.

- W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz video-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość. Aby zrozumieć powstania, dlaczego do nich doszło, trzeba zrozumieć cały kontekst, w jakim ludzie żyli na Śląsku od pokoleń. Spojrzeć na historię z ich perspektywy i opowiedzieć o powstaniach ustami ludzi stąd - mówi Karolina Widera, reżyserka i inscenizatorka przedstawienia.

Choreografię, w której zaprezentują się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark, przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski, współtwórca takich spektakli jak „Wujek 81. Czarna Ballada” w Teatrze Śląskim.

- Choreografia zawsze jest wymagającym zadaniem, bez względu na muzykę, do której powstaje. W tym przypadku jest to filmowa muzyka Wojciecha Kilara oraz „Tryptyk Powstańczy” Józefa Świdra. Chcemy pokazać historię Śląska w pewnym skrócie ruchowym. Głównym tematem widowiska jest śląska rodzina, przez której pryzmat, wszystko oglądamy i na której wszystko się skupia - mówi Henryk Konwiński, wielokrotnie nagradzany choreograf, reżyser operowy i teatralny. 

Dopełnieniem będzie obraz, który w formie wideoartu, zaprezentowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.

Widowisko będzie transmitowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz miasta Bytomia, a link do streamingu będzie dostępny na stronach internetowych Bytom i innych miast metropolii.

Na scenie wystąpi 500 wykonawców, mi. in.: dwie bytomskie orkiestry dęte - górnicza i wojskowa, artyści Opery Śląskiej, bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti" im. N. G. Kroczka oraz Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza.

Wśród solistów zobaczymy Joannę Woś i Piotra Lempę, zaś wydarzenie  poprowadzą Aleksandra Batog, Dariusz Niebudek i Wiesław Sławik.

Organizatorami widowiska są gmina Bytom z Bytomskim Centrum Kultury oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy