Blisko 8 tys. osób będzie mogło wziąć udział w zaplanowanej na 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej podwójnej beatyfikacji. W katedrach w całej Polsce będą prowadzone transmisje telewizyjne. - Nie wykluczam także przeżywania tej uroczystości na pl. Piłsudskiego - powiedział kard. Kazimierz Nycz.
Podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Warszawskich podano szczegóły planowanej na 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej beatyfikacji sług Bożych: kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.
Kard. Kazimierz Nycz zakomunikował, że z uwagi na obowiązujące obostrzenia (od 26 czerwca w kościołach może przebywać 75 proc. osób) będzie mogło wziąć w niej udział 7-8 tys. wiernych: 2,5 tys. w świątyni, ponad 1 tys. w dolnym kościele i 3,5 tys. na placu przed kościołem.
- Być może w sierpniu pojawią się większe możliwości, jak również nie możemy wykluczyć, że pojawią się mniejsze. Liczymy się z jednym i drugim kierunkiem - powiedział metropolita warszawski.
Uroczystość beatyfikacyjna będzie miała charakter nie tylko ogólnopolski, ale także międzynarodowy. - Dzielimy zaproszonych gości na trzy równe części: pierwsza to koncelebransi, wśród których będą biskupi z Rzymu i z zagranicy, a także księża wyświęceni przez Wyszyńskiego lub z nim współpracujący; druga - to zaproszeni goście; trzecia - przedstawiciele poszczególnych diecezji - powiedział kardynał. Gościem głównym będzie delegat papieski kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.
Metropolita warszawski podkreślił, że ze względu na ograniczone możliwości realnego uczestnictwa w uroczystości, w stolicy potrzebny jest "swoisty szum medialny” i rozgłos wydarzenia. - Jest nam dziś w Europie, w pandemii, w Polsce i Kościele bardzo potrzeba jasnych, transparentnych i klarownych nowych patronów, jakimi, wierzę głęboko, będą kard. Wyszyński i matka Czacka - powiedział.
Bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, podkreślił, że beatyfikacja ma dotrzeć do wiernych przede wszystkim drogą medialną, gównie za pośrednictwem transmisji Telewizji Polskiej.
- To jest największa możliwość dzisiaj - powiedział biskup. - Sygnał telewizyjny możemy zapewnić bezpłatnie różnym środowiskom i instytucjom, które będą organizować transmisje - dodał.
Hierarcha podkreślił, że w planach jest zorganizowanie telemostów w 42 katedrach i poszczególnych świątyniach w całej Polsce. - Rozpoczęliśmy na ten temat rozmowy z biskupami miejsca - powiedział.
Kard. Nycz nie wykluczył, że taki telebim mógłby stanąć także na pl. Piłsudskiego. - Nie wykluczam pl. Piłsudskiego jako miejsca wspólnego przeżywania beatyfikacji - mówił duchowny.
W celu promowania wydarzenia i sylwetek kandydatów na ołtarze została uruchomiona specjalna strona internetowa: beatyfikacja.info >>