W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Mary Panny w Rudach obchodzono 12. rocznicę podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej.
Sumie w tzw. odpust bazylikowy przewodniczył ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium, a kazanie wygłosił o. Franciszek Żok, oblat z Kędzierzyna-Koźla
- Chcemy dziękować Panu Bogu za obecność Matki Przenajświętszej - Tej, do której pielgrzymują już od setek lat wierni, wypraszając potrzebne łaski dla siebie, dla swoich rodzin, dla swoich wspólnot. My też dzisiaj gromadzimy się jako wspólnota ludzi wierzących. Przychodzimy, aby prosić o to wszystko, co jest potrzebne dla nas i dla naszych najbliższych: zdrowie, szczególnie w tym czasie pandemii, Boże błogosławieństwo, a także radość z przeżywania każdego dnia swojego powołania - mówił we wstępie do Mszy ks. Śliwiński.
Ojciec Franciszek Żok OMI. Klaudia Cwołek /Foto GośćOjciec Franciszek Żok OMI kazanie poświęcił głównie Matce Bożej.
- Stanąć przed Maryją to znaleźć się przed Nią ze swoim radykalnym "fiat", "tak" wobec woli Bożej. Maryja żyła tylko swoim oddaniem Bogu jako Jego pokorna służebnica. W stanięciu przed Maryją mieści się też najpokorniejsza prośba o życie czyste, pokorne i oddane ubogim - mówił.
W uroczystości uczestniczyli członkowie Bractwa Najświętszego Sakramentu diecezji gliwickiej, obecne były także liczne poczty sztandarowe różnych grup i wspólnot.
Na zakończenie wokół sanktuarium przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem i kopią obrazu Matki Bożej Pokornej, której oryginał znajduje się w bocznej kaplicy bazyliki.
Kościół Wniebowzięcia NMP, diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Pokornej, został ustanowiony bazyliką mniejszą przez papieża Benedykta XVI 1 lutego 2008 roku, ale uroczyste ogłoszenie tego aktu w Rudach miało miejsce 14 czerwca 2009 roku na zakończenie jubileuszu 750-lecia pocysterskiego opactwa, którego świątynia jest częścią.
Największy tzw. metropolitalny odpust w Rudach obchodzony jest co roku 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP.
W procesji niesiono kopię obrazu Matki Bożej Pokornej. Klaudia Cwołek /Foto Gość