Kilka tygodni temu wandale zniszczyli figurę ofiarowaną przez byłego więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau. Politechnika Koszalińska zaoferowała pomoc i nowoczesną technologię.
W nocy z 31 na 1 kwietnia wandale zniszczyli stojącą przy koszalińskim kościele Ducha Świętego kapliczkę, zaprojektowaną i stworzoną przez nieżyjącego już artystę rzeźbiarza Zygmunta Wujka. W jej wnętrzu umieszczona była niezwykła figura Matki Bożej z Lourdes.
- To dar więźnia z Dachau. Była więc namacalnym świadkiem historii, ale też wyrazem wdzięczności tego człowieka za ocalenie z piekła II wojny światowej. Historia zniszczenia kapliczki odbiła się szerokim echem, stąd też m.in. środowisko akademickie Politechniki Koszalińskiej wyszło z inicjatywą możliwości odtworzenia zniszczonej figury za pomocą nowoczesnej technologii - opowiada ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz koszalińskiej parafii.
Uczelnia postanowiła zrekompensować tę stratę i przygotowała prezent dla parafii. W Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej powstały dwie figury. Pierwsza to kopia skrzatuskiej Piety, druga to Matka Boża z Lourdes, kopia zdewastowanej statuetki.
- Kościół pw. Ducha Świętego jest naszym kościołem akademickim. Tu działa duszpasterstwo akademickie naszej uczelni. Jesteśmy częścią tej społeczności - tłumaczy dr hab. Danuta Zawadzka, rektor Politechniki Koszalińskiej.
Druk figur jest częścią badań naukowych, które prowadzi jeden z doktorantów.
Umieszczona przy kościele figura pomoże także w badaniu wytrzymałości zastosowanego materiału. Adam Paczkowski /Politechnika Koszalińska- Zastosowana technologia sprawia, że figura jest wytrzymała na warunki atmosferyczne. Została pokryta farbą podkładową. Dzięki temu będziemy mieli także możliwość zbadać naukowo wpływ różnych warunków atmosferycznych na wykonaną figurę. Jeśli wytrzyma 20 lat, będzie to bardzo dobry wynik. Jeśli nie - wydrukujemy następną - zapewnia prorektor ds. studenckich, a zarazem dyrektor Centrum Druku 3D dr hab. inż. Tomasz Królikowski.
Figura Matki Bożej z Lourdes wróci na miejsce zniszczonej kapliczki przy kościele. Zostanie pobłogosławiona przez bp. Edwarda Dajczaka 30 maja podczas uroczystości rocznicowych związanych z pobytem św. Jana Pawła II w Koszalinie. Drugi wydruk przygotowany przez uczelnię, kopia słynącej cudami skrzatuskiej Piety, to także prezent związany z rocznicą pielgrzymki papieskiej z 1991 roku.
To nie pierwsza Pieta, która została wydrukowana przez Politechnikę Koszalińską. W 2019 r. uczelnia stworzyła kopię figury dla Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu.