O miłości do Maryi Wspomożycielki Wiernych, wyproszonych cudach przez Jej ręce, Jej obecności w życiu ks. Bosko i o tym, czego możemy się od niego uczyć - opowiada salezjanin ks. Piotr Lorek.
Dlaczego akurat 24 maja obchodzimy w rodzinie salezjańskiej uroczystość?
Ten konkretny 24 dzień maja łączy się z datą uwolnienia papieża. Maryja Wspomożycielka wiernych jest główną patronką Zgromadzenia Salezjańskiego, Córek Maryi Wspomożycielki i całej Rodziny Salezjańskiej. W tym dniu obchodzimy więc uroczystość i korzystamy z przywilejów odpustu i szczególnych łask. W 24 dniu każdego miesiąca obchodzimy też wspomnienie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, podczas którego modlimy się za przyczyną Maryi.
Czego możemy uczyć się od ks. Bosko, jeśli chodzi o Maryję?
Ks. Bosko powierzył Maryi dzieło wychowania, a dla młodzieży stała się ona opiekuńczą Matką. Sam miał do Niej ogromne nabożeństwo i na Jej cześć wybudował w Turynie piękną bazylikę, z cudownym obrazem. Wiara w Jej matczyną opiekę była prostym, ale jakże skutecznym środkiem do uświęcenia i uzdrowienia.
Także wychowankowie ks. Bosko mocno wierzyli we wstawiennictwo Maryi. Przykładem może być np. Dominik Savio.
Dominik Savio już w dniu Pierwszej Komunii Świętej zrobił sobie postanowienie, że jego przyjaciółmi będą Jezus i Maryja. W oratorium ks. Bosko jeszcze bardziej tę przyjaźń rozwinął. Maryja była kimś bliskim, dobrym i bardzo pięknym.
Skąd wziął się medalik ze Wspomożycielką?
Ksiądz Bosko szerząc kult Maryi zachęcał do noszenia medalika. Rozdawał go tym, których spotykał i polecał modlić się za Jej przyczyną. Ten zewnętrzny znak wieszany na szyi miał przypominać, że Maryja jest blisko i wspomaga o każdej porze dnia i nocy. Wręczeniu medalika towarzyszyło błogosławieństwo i modlitwa.
Kto ułożył nowennę do Wspomożycielki?
Nowennę ułożył sam ks. Bosko i zalecał odmawianie jej we wszystkich salezjańskich dziełach. Każdego dnia nowenny przed uroczystością Wspomożycielki modlimy się w różnych intencjach obejmując młodzież, misje, członków Rodziny Salezjańskiej, Ojca Świętego i cały Kościół. W niektórych sanktuariach maryjnych nowenna jest odmawiana nieustannie, każdego dnia przez cały rok.