Do modlitwy za nowych księży i o powołania do służby pielęgniarskiej wzywał na antenie Radia eM abp Wiktor Skworc. Wkrótce (15.05) odbędą się święcenia neoprezbiterów w Katowicach.
– Mówię im, że byli świętymi kapłanami, żeby byli wiernymi kapłanami, żeby do świętości dochodzili przez codzienną wierność swoim zobowiązaniom, bo tak się buduje piękno każdego chrześcijańskiego życia – powiedział w „Rozmowie poranka” Metropolita Katowicki. Jak wyjaśnił, obowiązkiem biskupa jest odbycie rozmów z diakonami, którzy mają przystąpić do świeceń prezbiteratu. – Dziękujemy Panu Bogu za te odkryte powołania i modlimy się o nowe powołania do wyłącznej służby Ewangelii i o zachowanie powołań kapłańskich. Zapraszam do tej modlitwy całą archidiecezjalną rodzinę, bo dojrzały Kościół rodzi powołania do kapłaństwa. Chcemy być Kościołem dojrzałym – mówił arcybiskup.
Zaprosił także do modlitwy z okazji Dnia Pielęgniarki, Pielęgniarza i Położnej. Uroczystej Mszy św. w ich intencji będzie przewodniczył w niedzielę (9.05) o godz. 9.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach (Msza będzie transmitowana przez Radio eM). Zachęcił, by z wdzięcznością pamiętać o położnych, które były przy naszych narodzinach.
– Można byłoby napisać litanię wdzięczności, która będzie dedykowana pielęgniarce, pielęgniarzowi i położnej – mówił metropolita i wyraził szczególną wdzięczność za ich pracę na oddziałach covoidwych. – Będziemy prosili o Boże błogosławieństwo, ale też o powołania do tej bardzo ofiarnej służby – dodał.
Abp Wiktor Skworc nawiązał także do niedawnego spotkania Rady Stałej KEP (3.05), na którym biskupi omawiali wyzwania duszpasterskie, jakie stworzyła pandemia. – Mamy 3 najważniejsze filary Kościoła: liturgia, martyria czyli świadectwo i diakonia czyli służba – mówił. – W czasie pandemii dostęp do liturgii był czasem niemożliwy. Naszym obowiązkiem jest przypomnienie nieograniczonych możliwości budowania wspólnoty Kościoła koncentrując się na dwóch pozostałych filarach: świadectwo i służba – zaznaczył arcybiskup Wiktor Skworc.
Zwrócił też m.in. uwagę na potrzebę naprawy języka debaty publicznej. Przy tej okazji podziękował nauczycielom języka polskiego za ich pracę.
Cała "Rozmowa poranka" do posłuchania:
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.