107,6 FM

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w kraju

Koncert w Filharmonii Pomorskiej, uroczyste Msze święte na Jasnej Górze i w Bydgoszczy oraz okolicznościowy spot Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli to niektóre z form obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Przed południem w kościele św. Wincentego a Paulo obędzie się Msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ordynariusz bydgoskiego bp. Jana Tyrway, a później pod pomnikiem Wolności złożone zostaną kwiaty. Na wieczór Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego zaplanowała koncert online, w programie znajdą się mało znane utwory kompozytorów żyjących w czasach Sejmu Wielkiego: Jana Wańskiego, Jana Engela, Damiana Stachowicza i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Na Rynku w Legnicy odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej, apel pamięci, salwa honorowa oraz odegranie hymnu państwowego.

W Kościele katolickim 3 maja obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza św. odpustowa pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Tego dnia Jasna Góra znajdzie się wśród 30 sanktuariów maryjnych z różnych stron świata, które połączy maraton modlitewny w intencji ustania pandemii COVID-19. Zainicjowana przez papieża Franciszka codzienna modlitwa będzie transmitowana na żywo na oficjalnych kanałach Stolicy Apostolskiej.

Także w poniedziałek na Jasnej Górze odbędą się też obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Głównymi tematami obrad będą: beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, duszpasterstwo Kościoła w Polsce w czasie pandemii i po jej ustaniu oraz zamknięcie obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, aby przypomnieć historyczne wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 przygotował spot okolicznościowy. Jego premiera odbędzie się 3 maja w samo południe m.in. na muzealnym Facebooku. W spocie zabrzmi dawna pieśń "Vivat Maj, 3 Maj" w wykonaniu wokalistów "Pałacyku Michla" i kwartetu smyczkowego Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej z Miejskiego Domu Kultury, a młodzież z zespołu Pieśni i Tańca "Lasowiacy" zaprezentują - zgodnie ze staropolskim obyczajem - "chodzonego", czyli poloneza.

W Warszawie w Parku Łazienkowskim na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie pokazana zostanie kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Ustawę zasadniczą oglądać można będzie do 13 maja w godzinach otwarcia obiektów. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało też wydarzenia, w których można uczestniczyć online. W południe odbędzie się wykład prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz "3 maja 1791 - rewolucja po polsku". A o godzinie 17 seminarium "Nadzieje i projekty w dobie majowej jutrzenki". Zarówno wykład jak i seminarium transmitowane będą na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie oraz na Facebooku.

Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy