Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin i Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka realizuje projekt „Umarły, aby żyć wiecznie” - przekazał KAI Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i koordynator projektu.
Jego celem jest szeroka promocja w środowisku duszpasterstwa rodzin w Polsce „Kompendium pastoralnego o rodzinnym pogrzebie dziecka martwo urodzonego i towarzyszeniu w żałobie osieroconej rodzinie” wydanego w roku 2020 nakładem Wydawnictwa Św. Stanisława.
Projekt „Umarły, aby żyć wiecznie” zasadniczo jest realizowany w mediach społecznościowych i składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy, wiosenny, przypada od kwietnia do czerwca. Jego uwieńczenie stanowi IV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych, która odbędzie się 5 czerwca br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza, biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej.
W okresie wiosennym Stowarzyszenie i Krajowy Ośrodek publikują dwa razy w tygodniu na facebooku materiały graficzne i tekstowe przybliżające podstawowe zagadnienia podjęte w kompendium wraz z filmowym przesłaniem przewodniczącego Rady ds. Rodziny, bpa Wiesława Śmigla, adresowanym do duszpasterzy i rodziców po stracie prokreacyjnej.
Etap jesienny, przewidziany na wrzesień i początek października, zakończą się 15 października - w dniu dorocznych obchody Dnia Dziecka Utraconego. W okresie jesiennym Stowarzyszenie i Krajowy Ośrodek wyemitują na swoich kontach facebookowych serię wykładów wprowadzających w tematykę kompendium pastoralnego.
W ramach projektu Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka wystosowało do rektorów seminariów diecezjalnych w Polsce list z propozycją przeprowadzenia szkolenia w formie webinarium dla alumnów V roku studiów i diakonów w celu zapoznania przyszłych duszpasterzy rodzin z problematyką kompendium.
Piotr Guzdek zwraca uwagę, że projekt „Umarły, aby żyć wiecznie” wpisuje się w obchody Roku Rodziny „Amorlis laetitia”. Kompendium w swoich założeniach pastoralnych służy przełożeniu adhortacji posynodalnej „Amoris laetitia” na język duszpasterskiego towarzyszenia rodzicom po prenatalnej śmierci dziecka w szczególnym aspekcie jego liturgicznego pogrzebu.
Publikacja tego podręcznika w roku 2020 służyła także upamiętnieniu 50. rocznicy promulgacji nowego Mszału Rzymskiego papieża Pawła VI, w którym Kościół katolicki po raz pierwszy zawarł formularz mszalny na okoliczność pogrzebu dziecka nieochrzczonego.
Kompendium pastoralne powstało we współpracy Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka i Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Na potrzebę przygotowania takiego opracowania zwracali uwagę duszpasterze i rodzice po poronieniach samoistnych, którzy kierowali swoje licznie prośby do obu organizacji. Rezultatem wielomiesięcznej pracy i konsultacji jest podręcznik pastoralny o wskazanym tytule określający warunki sprawowania kościelnego pogrzebu dla nieochrzczonych dzieci zmarłych przed narodzeniem i towarzyszenia osieroconym rodzicom w różnych formach duszpasterskiego wsparcia.
Kompendium uzyskało aprobatę przewodniczącego Rady ds. Rodziny KEP, ks. bpa Wiesława Śmigla, który opatrzył je wstępem. Imprimatur udzielił poprzedni przewodniczący Rady ds. Rodziny, bp Jan Wątroba. Dokument jest dostępny w Krajowym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin.