Dr Karol Nawrocki prezesem IPN
Karol Nawrocki został wybrany przez kolegium IPN na stanowisko prezesa instytutu. Piotr Piotrowski /Foto Gość

Dr Karol Nawrocki prezesem IPN

Brak komentarzy: 0

Piotr Piotrowski

GOSC.PL

publikacja 27.04.2021 18:14

Gdańszczanin został wyłoniony w konkursie decyzją Kolegium IPN na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Jak poinformowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w specjalnym komunikacie, dyrektor gdańskiej placówki, w trakcie publicznego wysłuchania przeprowadzonego 27 kwietnia w Centrum Edukacyjnym im. prof. Janusza Kurtyki w Warszawie, zaprezentował swój dorobek naukowy i zawodowy, zdobyte doświadczenie, umiejętności, jak i przedstawił koncepcję kierowania IPN-KŚZpNP oraz plany dotyczące jego działania. Decyzję o wyborze kandydata podjęło Kolegium IPN obradujące pod przewodnictwem prof. dr. hab. Wojciecha Polaka. Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej zawnioskowało do Sejmu o powołanie dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa IPN.

Komentarz dr. Karola Nawrockiego: - Poparcie mojej kandydatury przez Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, w którego skład wchodzą wybitni naukowcy, publicyści i zasłużeni członkowie opozycji antykomunistycznej w PRL, jest przede wszystkim wielkim zaszczytem. Cieszę się, że czteroletnia praca moja i mojego zespołu w Muzeum II Wojny Światowej została doceniona, a zebrane doświadczenie zaowocuje w dalszej służbie Polsce. Droga do funkcji Prezesa IPN jest jednak bardzo długa i skomplikowana, więc należy się po niej poruszać z właściwym spokojem i rozwagą.

Dr Karol Nawrocki to historyk, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, działacz społeczny. Tytuł doktora nauk humanistycznych obronił w 2013 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN. Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP. Członek Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej. W latach 2007-2008 uczestnik programu INDEX Pamięci Polaków zamordowanych i represjonowanych przez Hitlerowców za Pomoc Żydom. Przewodniczący Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Autor i redaktor siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Inicjator, konsultant oraz współautor wielu projektów memoratywnych, edukacyjnych oraz ekspozycyjnych.

Jako dyrektor muzeum konsekwentnie przywraca pamięć o Westerplatte, realizując działania inwestycyjne budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w 2019 r. zainicjował oraz koordynował realizację międzynarodowego projektu wystawienniczego "Fighting and Suffering", który stał się największą tego typu akcją informacyjną w historii polskiej dyplomacji. Przedsięwzięcie to umożliwiło zaprezentowanie opowieści o polskim doświadczeniu w czasie II wojny światowej w ponad 150 miejscach na całym świecie.

Wielokrotnie wyróżniony i nagrodzony, otrzymał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski (2017); Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019); Medal Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej "Za zasługi dla Armii Krajowej" (2018) czy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.