Z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli organizacji społecznych oraz władz samorządowych miasta i powiatu w kościele św. Macieja sprawowana była Msza św. w intencji polskich oficerów pomordowanych w Katyniu i innych miejscowościach w 1940 r. W modlitwie powierzano Bogu także wszystkich, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku w 2010 r. Modlitwę zakończyło złożenie kwiatów pod Golgotą na dziedzińcu kościoła.
Do refleksji nad przeszłością i poszanowaniem wolności zachęcał wiernych ks. prał. Stanisław Czernik podczas uroczystej Eucharystii w kościele św. Macieja.
Jak podkreślał w homilii, pamięć nie tylko pozwala nam oddzielić prawdę od nieprawdy, ale jest także czynnikiem kształtującym naszą tożsamość.
- Pragniemy sięgnąć pamięcią do naszej narodowej Golgoty w lesie katyńskim i we wszystkich miejscach, w których przelana była polska krew. Wspominamy też polską delegację z prezydentem Rzeczypospolitej na czele, która udała się na 70. rocznicę tego wydarzenia. Tak jak śmierci Chrystusa nie da się oddzielić od zmartwychwstania, tak śmierci tysięcy polskich ofiar w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie przed 81 laty nie da się oddzielić od polskiej niepodległości, która wyrosła z ich męczeństwa - mówił ks. prał. Czernik.
Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Czernik.Inicjatorami modlitwy byli członkowie Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego. Jak przypomina Jan Nowak, jeden ze współorganizatorów, ważnym celem, jaki stawiają sobie dzisiaj, jest umacnianie pamięci o historii.
- Dlatego też jesteśmy tu z naszym sztandarem, a już przygotowujemy się na 3 maja do kolejnego wydarzenia: 40. rocznicy Mszy św. na andrychowskim stadionie, w której wzięło udział 15 tys. osób związanych z "Solidarnością" - mówił Jan Nowak.