107,6 FM

Co z uroczystościami pierwszokomunijnymi?

Bp Andrzej Iwanecki podał wskazania dotyczące przygotowania i organizacji uroczystości pierwszej Komunii Świętej w parafiach.

 

Wskazania dotyczące uroczystości pierwszokomunijnej w parafii

W związku z licznymi zapytaniami tak ze strony rodziców dzieci pierwszokomunijnych, jak i duszpasterzy, Sekcja Szkolno-Katechetyczna Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Gliwicach podaje kilka pomocnych wskazań dotyczących organizacji oraz przebiegu uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafii.

I. PRZYGOTOWANIE SAKRAMENTALNE

/ Przypomnienie /

1. Przypominamy, że warunkiem dopuszczenia dziecka do sakramentów pokuty i Eucharystii jest sumienny udział kandydata w katechizacji szkolnej i parafialnej w formie stacjonarnej bądź zdalnej. Z tej racji należy uzyskać od osób prowadzących katechizację tych dzieci (chyba, że katechizującym jest proboszcz bądź administrator parafii) stosowną opinię. Opinia powinna zawierać: ocenę, informację o sumiennym uczestnictwie w katechizacji bądź zaangażowaniu dziecka wraz z rodzicami w przygotowanie sakramentalne (por. Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej (2017-18). Statuty, nr 281).

2. Roztropności proboszcza bądź administratora parafii pozostawia się organizację katechezy parafialnej oraz celebracji liturgicznych. Zaleca się, aby wszystkie spotkania parafialne odbywały się w budynku kościoła w małych grupach formacyjnych (jeśli grupa jest liczna), z zachowaniem aktualnych przepisów prawa państwowego i diecezjalnego określających dopuszczalną liczbę uczestników zgromadzeń o charakterze religijnym, a także z zachowaniem odpowiedniego dystansu oraz reżimu sanitarnego.

3. Zachęca się także do pielęgnowania rodzinnego wymiaru uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Eucharystii, udziału dziecka we Mszy św. szkolnej, a także w wyznaczonych przez duszpasterzy nabożeństwach zgodnie ze wskazaniami duszpasterskimi, z zachowaniem aktualnych przepisów prawa państwowego i diecezjalnego, odpowiedniego dystansu oraz reżimu sanitarnego.

II. ORGANIZACJA UROCZYSTOŚCI

4. Jeśli nie przemawiają za tym poważne racje, parafię własną dziecka uznaje się za miejsce uprzywilejowanego przygotowania oraz celebracji sakramentów pokuty i Eucharystii. Ostateczną decyzję podejmuje proboszcz bądź administrator parafii dziecka, który powinien wziąć pod uwagę argumenty rodziców bądź opiekunów prawnych dziecka.

5. Można dopuścić dzieci do wczesnej Komunii Świętej. Wymaga to jednak dużej troski i rozeznania ze strony proboszczów i administratorów parafii, odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony osób odpowiedzialnych, jak i samych kandydatów oraz ich rodziców żyjących w kościelnym związku sakramentalnym (por. Pierwszy Synod Diecezji Gliwickiej (2017-18). Statuty, nr 446-447).

6. Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej powinno być poprzedzone spowiedzią. Zgodnie z notą Penitencjarii Apostolskiej odnośnie do sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii (20.03.2020), podczas indywidualnego sprawowania sakramentu pojednania należy zwracać szczególną uwagę na to, aby spowiedź odbywała się w przewietrzonym miejscu, z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Spowiedź należy poprowadzić z wielką cierpliwością i delikatnością. W obecnych okolicznościach wystarczy, aby sakrament pokuty był sprawowany tylko jeden raz przed uroczystością pierwszokomunijną.

7. Termin pierwszej spowiedzi dzieci oraz uroczystości pierwszokomunijnej ustala proboszcz bądź administrator parafii w porozumieniu z osobą odpowiedzialną za przygotowanie dzieci oraz rodzicami dzieci. Przy ustalaniu tych terminów – jeśli pojawi się taka konieczność – dopuszcza się możliwość wzięcia pod uwagę także powszednich dni tygodnia. Jeśli na dzień Pierwszej Komunii Świętej zostanie wybrany piątek, należy pamiętać o zachowaniu pokutnego charakteru tego dnia.

8. Dopuszcza się możliwość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej indywidualnie lub w mniejszych grupach (np. na kilku Mszach św. w daną niedzielę lub w inny dzień tygodnia bądź też podczas kilku niedziel). Podczas każdej celebracji Eucharystii z udzielaniem Pierwszej Komunii Świętej należy pamiętać o zachowaniu obowiązujących przepisów państwowych, zwłaszcza określających dopuszczalną liczbę uczestników zgromadzeń o charakterze religijnym oraz zachowanie odpowiedniego dystansu i reżimu sanitarnego.

9. Roztropności proboszcza bądź administratora parafii pozostawia się decyzję o organizowaniu prób przed uroczystością pierwszokomunijną, z zachowaniem aktualnych przepisów prawa państwowego i diecezjalnego.

10. Mając na uwadze uzasadnione obawy rodziców co do bezpieczeństwa i zdrowia uczestników uroczystości pierwszokomunijnej, jak i okoliczności związane z ograniczoną liczbą uczestników mogących brać udział w uroczystości, proboszcz bądź administrator parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci może ustalić nowy termin uroczystości pierwszokomunijnej dla całej grupy lub dla pojedynczych uczestników uroczystości. Termin ten może obejmować miesiące letnie lub jesienne bieżącego roku bądź też zostać przełożony na przyszły 2022 rok.

bp Andrzej Iwanecki

Wikariusz Generalny

ks. Sebastian Wiśniewski

kanclerz Kurii

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy