107,6 FM

Katowice. Triduum Paschalne w katedrze (zapowiedź)

Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, będzie przewodniczył liturgii Wielkiego Tygodnia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Transmisje na antenie Radia eM (107,6 FM), a także w internecie.

W związku z trwającą pandemią abp Skworc przypomniał, że na terenie archidiecezji nadal ważna jest dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachęcił wiernych do duchowej łączności, szczególnie w liturgii dni Wielkiego Tygodnia, za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i radiowych, a także do korzystania z transmisji archidiecezjalnych lub parafialnych celebracji, udostępnianych za pośrednictwem Internetu. "W dni Triduum Sacrum zachęcam do korzystania z transmisji z katowickiej katedry, która jest pierwszym miejscem sprawowania paschalnych tajemnic naszego zbawienia, uobecnianych w liturgii Kościoła" - podkreślił.

Za pośrednictwem Radia eM oraz na profilu "Katedra Katowice" w serwisie YouTube dostępne będą w najbliższych dniach następujące transmisje uroczystości Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego:

Wielki Czwartek (1 kwietnia)

10.00 – transmisja Mszy Krzyżma św.,
18.00 – transmisja Mszy św. Wieczerzy Pańskiej. Homilię wygłosi bp Grzegorz Olszowski.

Wielki Piątek (2 kwietnia)

8.00 - Ciemna Jutrznia Wielkiego Piątku,
18.00 - Liturgia Męki Pańskiej. Homilię wygłosi bp Adam Wodarczyk.

Wielka Sobota (3 kwietnia)

8.00 - Ciemna Jutrznia Wielkiej Soboty,
21.00 - Wigilia Paschalna. Homilię wygłosi bp Marek Szkudło.

Niedziela Wielkanocna (4 kwietnia)

12.00 - Msza św. Pontyfikalna. Homilię wygłosi abp Wiktor Skworc.

 

Jak można przeczytać w każdym Mszale, "święte Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt roku liturgicznego". Uroczystość Wielkiejnocy ma w roku liturgicznym takie znaczenie, jakie niedziela ma w tygodniu.

Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się od wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, ma swoje centrum w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Wielki Piątek poświęcony jest rozważaniu męki Pańskiej. Wigilię Paschalną obchodzoną w świętą noc zmartwychwstania Pańskiego uważa się za "matkę  wszystkich  świętych  wigilii". Kościół, czuwając, oczekuje  zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentach. Dlatego cały obchód tej świętej wigilii powinien się odbyć w nocy, to znaczy rozpocząć się po zapadnięciu nocy, albo skończyć przed świtem dnia niedzielnego.

- Triduum Paschalne stanowi szczyt roku liturgicznego. Jego treścią jest celebracja tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W tych dniach przeżywamy w liturgii na nowo - tu i teraz - wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Warto się do nich przygotować i przeżyć je świadomie, by umocnić swoją wiarę i uczynić swoje życie bardziej chrześcijańskim, czyli bardziej złączonym z Jezusem Chrystusem - Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym - mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej i szef "Gościa Katowickiego".

Więcej na temat Triduum Paschalnego: https://triduum.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy