Mija rok odkąd znaczna część pracowników biur przeszła na pracę zdalną. Wykonują ją we własnych domach i mieszkaniach. Cześć z nich już chętnie wróciłaby do biura, na co zwraca uwagę kampania 'Tęsknię za biurem'. Psycholog Ilona Świerad podpowiada jak poradzić sobie z pracą zdalną.
Czy można tęsknić za biurem? Okazuje się, że tak. Takie są wnioski z kampanii, którą przeprowadziła firma Globalworth.
Paweł Słupski z Globalworth Poland wymienia to, czego pracownikom wykonującym home office brakuje najbardziej:
Wielu pracownikom praca z domu nie daje takiej satysfakcji, jak ta wykonywana z biura w zespole pełnym kreatywnych pomysłów. Pracownikom brakuje też komfortowych warunków i wyraźnej granicy między życiem zawodowym a prywatnym.
Ale okazuje się, że home office to także oszczędności dla pracodawcy. Jakie? Wylicza dr Jarosław Wąsowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:
Pracodawca wprowadzając home office zredukuje także koszty wynajmu powierzchni biurowych. Ale z pracą zdalną wiążą się też pewne minusy - pracodawca nie może w pełni kontrolować jak efektywnie i w jakim czasie pracownik wykonuje swoje zadania.
Poza tym, specjaliści widzą jeszcze inne minusy pracy z domu.
Przedłużająca się praca zdalna może powodować depresje, lęki społeczne, a nawet zaburzenia psychiczne - alarmują specjaliści. Gdy zamiast iść do pracy wykonujemy zadania z domu całkowicie zaburzony zostaje nasz rytm dzienny. Dlatego powinniśmy zawalczyć o choćby minimum tego, by nasz dzień wyglądał podobnie jak przed pandemią i lockdownem - radzi Ilona Świerad, psycholog:
- Utrapieniem dla młodych mam jest home office w towarzystwie maluchów, które nie rozumieją, że mama jest w pracy - mówi Aleksandra z dużej korporacji IT:
Wielu pracowników już tęskni za powrotem do biura. Prognozy ekonomistów pokazują jednak, że wielu pracodawców wdroży jako dominującą pracę zdalną.