W najbliższy piątek sanktuarium maryjne i eucharystyczne w Knock w Irlandii oficjalnie zostanie uznane przez Papieża za sanktuarium międzynarodowe. Franciszek połączy się tego dnia z Irlandczykami i skieruje do nich wideoprzesłanie.
Rektor sanktuarium ks. Richard Gibbons przypomina papieską wizytę w tym miejscu podczas jego podróży do Irlandii w 2018 r. To wtedy przekonał się on o znaczeniu objawień, które się tam dokonały w XIX w. Papież wie, że to sanktuarium może odegrać ważną rolę w ewangelizacji. Mówi ks. Gibbons.
Objawienie zarówno maryjne, jak i eucharystyczne
„Objawienia w Knock były wyjątkowe i piękne. O godz. 8 wieczorem 21 sierpnia 1879 r. na ścianie kościoła pojawiło się wielkie światło. Dostrzegli to mieszkańcy tej małej wioski. Przybyli na miejsce, by zobaczyć co się stało. Ujrzeli Matkę Bożą, której towarzyszył z jednej strony św. Józef, a z drugiej Jan Ewangelista z księgą Ewangelii w ręce. W centrum wizji znajdował się ołtarz, a nad nim przebity, lecz żywy Baranek. Byli też aniołowie, którzy adorowali Baranka. W objawieniu tym nie było żadnego przesłania. Wszystko odbyło się w wielkiej ciszy przez dwie godziny. 15 wiernych złożyło świadectwo o tym objawieniu. Byli przesłuchiwaniu przez komisję ustanowioną przez arcybiskupa. Komisja potwierdziła zgodność świadectw i autentyczność objawienia – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Gibbons. - Wyjątkowy charakter tego objawienia polega na tym, że jest ono zarazem eucharystyczne i maryjne. W jego następstwie zrodziło się w Knock silne apostolstwo pojednania. Co roku przybywa tu od 1 do 1,5 mln wiernych. Większość z nich przystępuje do sakramentu spowiedzi. Towarzyszy temu również posługa pocieszenia dla tych wszystkich, którzy chcą pogłębić doświadczenie uzdrowienia sakramentalnego.“