Ważne, by Kościół był bardziej aktywny w promowaniu radości i miłości przeżywanej w rodzinach - mówił w Radiu eM bp Grzegorz Olszowski, relacjonując wczorajsze (11.03) obrady Konferencji Episkopatu Polski.
Jak powiedział bp Grzegorz Olszowski, biskupi polscy na wczorajszym posiedzeniu podziękowali papieżowi Franciszkowi za 8 lat pontyfikatu i inspiracje i poczynania przywracające nadzieję Kościołowi i światu, wymienił m.in. ogłoszenie Roku Św. Józefa i Roku Rodziny.
Odnosząc się do tematu katechezy szkolnej, którym zajmował się także episkopat, bp Olszowski zaznaczył, że potrzebne są decyzje, które będą dotyczyły całego systemu na przyszłość, m.in. po to, by unikać sytuacji, w której młodzież ma do wyboru lekcję religii bądź godzinę wolną od zajęć. Biskupi zauważyli także, że trzeba położyć większy akcent na ewangelizację dzieci i młodzieży, ponieważ coraz częściej nie wynoszą z domu pogłębionej wiary i świadomości religijnej. Dostrzegli też potrzebę wtajemniczania w mistagogię na katechezie przy parafii.
Mówiąc o rodzinie, polscy biskupi skupili się m.in. na potrzebie wsparcia dla rodzin przeżywających kryzysy, przypominając że wiara jest tym kanałem, przez który Bóg może działać w życiu rodziny.
Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej zaznaczył, że biskupom zależy na tym, aby wysiłki Kościoła w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych były jak najskuteczniejsze. Wczoraj na zebraniu Episkopatu Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak przedstawił sprawozdanie z działalności tworzonego przez Kościół w Polsce systemu. Stworzona przez KEP Fundacja Św. Józefa zawarła umowę o współpracy z Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
Bp Grzegorz Olszowski przypomniał też postać bp. Czesława Domina, którego 25. rocznica śmierci przypada w najbliższy poniedziałek (15.03). Ten pochodzący z Michałkowic kapłan był biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a jednym z największych dzieł jego życia była działalność dobroczynna, zwłaszcza kierując reaktywowaną strukturą Caritas Polska.
"Rozmowa poranka" do posłuchania:
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.