107,6 FM

Region. Nowa dyrektor Muzeum Śląskiego - bez konkursu

Nowa dyrektor Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka objęła stanowisko - wynika z informacji w biuletynie informacji publicznej placówki. Wcześniej urząd marszałkowski woj. śląskiego zapowiadał powołanie tej kandydatki bez konkursu; w środę potwierdził to pośrednio w polemice z publikacją prasową.

Zgodnie ze zmodyfikowaną ostatnio w środę po południu treścią dokumentu „kadra zarządzająca” na stronach BIP Muzeum Śląskiego, funkcję dyrektora placówki pełni już Maria Czarnecka.

Wcześniej, 17 lutego, zarząd woj. śląskiego uchwałą unieważnił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego, tego samego dnia wszczynając procedurę związaną z zamiarem powołania na to stanowisko bez konkursu Marii Czarneckiej.

W ostatnich dniach urząd marszałkowski nie informował o kolejnych etapach ani rezultatach tej procedury. Rzecznik urzędu Sławomir Gruszka w środę po południu wydał natomiast oświadczenie w reakcji na poświęcony sprawie tekst regionalnego dodatku „Gazety Wyborczej”.

Gazeta napisała m.in., że Maria Czarnecka, była pracownica Narodowego Banku Polskiego, była współpracowniczka szefa NBP Sławomira Skrzypka, która wcześniej nie pracowała w żadnym muzeum, zaczęła pracę jako dyrektor Muzeum Śląskiego w środę.

Gazeta zacytowała też m.in. prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich Michała Niezabitowskiego, wskazującego na „szereg nieprawidłowości w sprawie wyboru dyrektor Muzeum Śląskiego”. Jak mówił cytowany Niezabitowski, jedną z nich było pominięcie w sprawie koniecznej opinii Rady Muzeum, przy czym starej radzie skończyła się kadencja, a nowej dotąd nie ma.

Cytowany szef Stowarzyszenia Muzealników Polskich argumentował też, że „organizator muzeum uważa, że może robić z taką instytucją, co mu się żywnie podoba”, a „obecna sytuacja to dla Muzeum Śląskiego najgorsza wiadomość z możliwych”.

Odpowiadając, rzecznik urzędu marszałkowskiego zarzucił gazecie m.in. „manipulację i wybiórczą prezentację faktów”. Wskazał m.in., że powołanie nowego dyrektora zostało uzgodnione pomiędzy zarządem woj. śląskiego, a ministrem kultury, poprzednia dyrektor również została powołana bez konkursu, a Maria Czarnecka uzyskała pozytywną rekomendację związków zawodowych i pozytywną opinię „stowarzyszenia twórczego”.

„Redaktor odbiera doświadczonej osobie prawo do tego, aby mając mandat zaufania Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Zarządu Województwa, związków zawodowych i stowarzyszenia artystycznego mogła zaprezentować i wdrożyć pomysł na umacnianie pozycji Muzeum Śląskiego” – ocenił Gruszka.

Zarząd woj. śląskiego prowadził konkurs na nowego dyrektora placówki, który ma zastąpić odwołaną w styczniu ub. roku Alicję Knast od października ub. roku. Po odwołaniu Knast obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego pełnił Marcin Gwoździewicz.

Zgodnie z przepisami po odwołaniu dyrektora zarząd województwa miał 12 miesięcy na przeprowadzenie konkursu na nowego dyrektora. Z końcem stycznia br. zarząd woj. śląskiego powołał jednak na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Karola Maklesa: jak podano - do czasu rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko dyrektora muzeum.

Do lutego br. komisja konkursowa nie została powołana, terminu jej powołania nie deklarowali też przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Na początku grudnia marszałek regionu Jakub Chełstowski informował jedynie PAP, że na konkurs wpłynęło osiem zgłoszeń. Następnie 17 lutego unieważniono konkurs i tego samego dnia rozpoczęto procedurę powołania Czarneckiej bez konkursu.

Poprzednia dyrektor Alicja Knast została 29 stycznia ub. roku odwołana ze stanowiska przez zarząd woj. śląskiego - po zarzutach postawionych jej w następstwie wcześniejszych kontroli i audytu w placówce.

17 czerwca ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność uchwały zarządu woj. śląskiego w tej sprawie. 8 września ub. roku gliwicki WSA przekazał skargę kasacyjną wniesioną przez zarząd woj. śląskiego Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu.

Zarząd woj. śląskiego odwołał Alicję Knast ze stanowiska, tłumacząc to nieprawidłowościami wykazanymi podczas kontroli i audytu. Szefowa czołowego w regionie muzeum została odwołana, choć szef współprowadzącego placówkę resortu kultury, prof. Piotr Gliński, w swojej opinii ocenił, że stwierdzone nieprawidłowości nie są wystarczającą przesłanką do odwołania dyrektor. Minister pozostawił jednak decyzję zarządowi woj. śląskiego, jako organowi sprawującemu bezpośrednio nadzór nad muzeum.

Alicja Knast została powołana na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w 2014 r. bez konkursu, w trudnej sytuacji placówki. Wobec opóźnień i trudności budowy nowej, podziemnej siedziby muzeum na trudnym terenie dawnej kopalni, pojawiło się zagrożenie utraty pieniędzy z UE; dyrektor doprowadziła do jej otwarcia w czerwcu 2015 r.

Charakter nowej siedziby Muzeum Śląskiego zaowocował nagrodami architektonicznymi; nagrody przyznawano też w ostatnich latach placówce i jej dyrektor za działalność wystawienniczą i edukacyjną. W grudniu 2019 r. wiceminister kultury Jarosław Sellin wręczył dyrektor Knast brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W październiku ub. roku Alicja Knast wygrała konkurs i od początku br. kieruje Galerią Narodową w Pradze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy