Stop dla silników diesla w polskich miastach? Od początku roku co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje jakoby Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracowało nad ustawa zakładającą zakaz wjazdu dla samochodów z silnikami diesla do miast powyżej 100 tys mieszkańców. Tymczasem resort dementuje te informacje.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce by w miastach powstawały Strefy Czystego Transportu czyli obszary, do których będą mogły wjeżdżać jedynie pojazdy nisko – lub bezemisyjne. Ma to być kolejny element walki o czyste powietrze w miastach, ale odgórnego zakazu wjazdu diesli do miast powyżej 100 tys mieszkańców na razie nie planuje - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Klimatu, Aleksander Brzózka:
Rzecznik potwierdził natomiast, że są zalecenia, by w miastach, gdzie normy spalin są przekroczone wprowadzać Strefy Czystego Transportu. Miasta naszego regionu nie ukrywają, że nie jest to łatwe. - Tłumaczy Michał Łyczak z katowickiego magistratu:
Na wprowadzenie przepisów w życie nie czeka natomiast Sosnowiec – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miasta w Sosnowcu:
Agnieszka Skupień, rzecznik prezydenta Rybnika - miasta z największym smogiem na Śląsku - uważa, że pomysł na Strefy Czystego Transportu jest dobry, ale pod pewnymi warunkami:
Co o Strefach Czystego Transportu myślą mieszkańcy Katowic?
Projekt ustawy o Strefach Czystego Transportu w ciągu trzech miesięcy ma trafić do Sejmu. Według jego założeń, to władze lokalne mają decydować gdzie i na jakich zasadach mają funkcjonować Strefy Czystego Transportu. Utworzenie takich stref ma być obowiązkowe w miastach powyżej 100 tys mieszkańców, w których przekroczone będą dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza.