Tylko w ubiegłym roku w województwie śląskim do użytku oddano ponad 18 tysięcy nowych mieszkań. To o ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Prym wiodą Katowice i Chorzów, ale nowe lokale powstają także w Świętochłowicach, Bielsku-Białej czy Żorach. Mieszkania jednak drożeją.
- Trend widoczny jest od kilku lat - zaznacza dr Radosław Cyran z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach:
Przykładowo w ubiegłym roku za metr kwadratowy nowego lokalu w Katowicach trzeba było zapłacić ponad 7200 tysięcy złotych, w przypadku rynku wtórnego było to ponad 5300 zł.
Banki planują zachęcać do kupna nowego mieszkania, bo według ekspertów na wiosnę tego roku planują obniżyć konieczny wkład własny do uzyskania kredytu z 20 do 10% ceny nieruchomości.
Co piąty Polak w ciągu ostatniego roku odświeżył swoje mieszkanie - wynika z badań platformy homebook.pl. Większość badanych wskazuje, że zdecydowała się na malowanie wnętrza, trzy na cztery osoby na wymianę mebli, a 71% na zmianę dodatków. Według ekspertów częstsze remonty to efekt trwającej pandemii i związanych z nią obostrzeń.
A czy mieszkańcy województwa śląskiego odświeżają swoje lokale?
Zamrażarki, oczyszczacze powietrza, ale także sprzęt do komunikacji z bliskimi czy pracy zdalnej, to jedne z najchętniej kupowanych sprzętów w ostatnim czasie. Według danych Związku Pracodawców AGD tylko w ubiegłym roku Polacy zrobili zakupy za ponad 13,5 miliarda złotych. Wydali o 14% więcej niż rok wcześniej.
- Na wybory klientów miała wpływ trwająca pandemia i związane z nią obostrzenia - podkreśla Michał Mystkowski, rzecznik prasowy jednej z sieci sklepów RTV i AGD:
W związku z zamknięciem branży fitness rekordowe wzrosty sprzedaży zanotowali także producenci sprzętu do ćwiczeń. Według ekspertów popyt na tego typu produkty wzrósł nawet o 400%.
- Popularność zyskały mniej typowe produkty - mówi Wioletta Batóg, rzeczniczka prasowa jednej z sieci sklepów RTV i AGD:
Tylko w 2020 roku sprzedano ponad pół miliona ekspresów ciśnieniowych.