107,6 FM

Polscy kardiolodzy pomogą chorym w Tanzanii

Troje polskich kardiologów wyruszyło w sobotę do Tanzanii w ramach projektu poznańskiej fundacji Redemptoris Missio. Lekarze będą szkolić miejscowy personel do walki z pandemią COVID-19; to pierwszy po blisko rocznej przerwie wyjazd wolontariuszy fundacji.

Jak poinformowała prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" Justyna Janiec-Palczewska, podróż polskich lekarzy rozpoczęła się w sobotę rano. Przyznała, że w związku z sytuacją epidemiczną na świecie i odwoływaniem lotów do Afryki wyjazd był już trzykrotnie przekładany.

"Kardiolodzy udadzą się do kraju, w którym, jak utrzymuje jego rząd, nie ma pandemii. Oficjalne dane dotyczące zachorowań na koronawirusa pochodzą z kwietnia zeszłego roku i mówią o jedynie ponad pół tysiąca zarażonych. Statystyki niestety nie oddają rzeczywistości, w kraju tym ludzie umierają na +zapalenie płuc+, a rząd zaleca jedynie częste mycie rąk, zdrową dietę i inhalacje" - poinformowała.

Janiec-Palczewska podała, że w ostatnim czasie, dzięki środkom pozyskanym z MSZ w Maganzo w Tanzanii powstała warta ponad 350 tys. zł pracownia rentgenowska - jedyna taka w promieniu 200 kilometrów. To właśnie tam polscy kardiolodzy będą szkolić miejscowy personel do walki z pandemią.

Fundacja Redemptoris Missio z Poznania od pięciu lat organizuje wyjazdy do Maganzo. Polscy lekarze stworzyli tam system teleporad medycznych. Janiec-Palczewska powiedziała, że Afrykańczycy często chorują na choroby serca, są one jednak rzadko diagnozowane i leczone.

Projekt "Kardiolog w Afryce" powstał z inspiracji dr n. med. Marii Wieteskiej oraz polskich pielęgniarek - misjonarek pracujących na stałe w Afryce. Każdego roku ekipa kilku polskich kardiologów wyjeżdża do ośrodka w Maganzo w Tanzanii, aby leczyć tamtejszych pacjentów i szkolić miejscowy personel medyczny.

W okresie, kiedy kardiolodzy wracają do Polski, konsultują pacjentów i szkolą personel medyczny na odległość, za pomocą komunikatorów i specjalnie skonstruowanego stetoskopu. Wszystkie działania świadczą nieodpłatnie w ramach wolontariatu, a wyjazdy realizują w ramach własnego urlopu. Do tej pory z pomocy polskich medyków skorzystało kilka tysięcy osób.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Oferuje ona pomoc humanitarną, a misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie personelu medycznego.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy