107,6 FM

Katowice. Budki dla ptaków od niepełnosprawnych

90 budek lęgowych dla ptaków, wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas warsztatów terapii zajęciowej, przekaże nieodpłatnie mieszkańcom Urząd Miasta Katowice.

Pomysł zakupu budek lęgowych to jedna z szeregu inicjatyw podejmowanych przez miasto w trosce o środowisko naturalne. Dbamy o zieleń, rewitalizując parki czy siejąc łąki. Pomagaliśmy  już jeżom, jako miasto hodujemy pszczoły, teraz przyszedł czas na ptaki - mówi Marcin Krupa prezydent Katowic.

- Bez wątpienia wartością dodaną tej akcji jest zaangażowanie w nią mieszkańców, a co więcej - wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES - dodaje prezydent.

Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in za pomocą budek lęgowych pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym.

- Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami - wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Deficyt miejsc do gniazdowania skutkuje tym, że ptaków jest coraz mniej, ubożeje też ich różnorodność, czyli skład gatunkowy. - A przecież lubimy słuchać śpiewu ptaków. Ptaki są też bardzo pożyteczne z naszego, ludzkiego punktu widzenia, bo m.in. zjadają masę owadów, które są szkodnikami lub po prostu nas stresują, jak np. krwiopijne samice komarów - dodaje Karetta.

Ornitolog przypomina, że Katowice są zaskakująco bogate w ptaki, które chętnie zasiedlają m.in. zapadliska pogórnicze, a także starsze drzewostany, w tym buczyny. Możemy się pochwalić m.in. lęgami bociana czarnego, żurawia, trzmielojada, a także niedawno odkrytego w murckowskich lasach puszczyka uralskiego. 

Akcja „WieszaMy budki dla dziuplaków” jest częścią projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Urząd Miasta Katowice zakupił budki lęgowe przygotowane podczas warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Stworzyły je osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej.

- To jest dobrze rozumiana integracja, bo uczestnicy spotykają się z klientami, oferując im dobry produkt, nie raz w roku podczas kiermaszu, ale w ciągłej sprzedaży. Dodatkowo pomagamy chronić przyrodę, a chroniąc ptaki, chronimy też ludzi - mówi Monika Pinkowska, koordynator medialny Stowarzyszenia SPES.

- Nasi stolarze uczą się potrzebnych umiejętności zawodowych, a część z nich jest już na poziomie instruktorskim. Zależało nam, żeby ta rehabilitacja była jak najbardziej zbliżona do pracy, dawała satysfakcję od chwili przywiezienia deski z tartaku do momentu sprzedaży. Powstają gotowe produkty ale też budki do samodzielnego montażu, np. z myślą o dzieciach - dodaje. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany w całości na rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. 

Pierwsza budka w ramach akcji trafiła już do Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Barbary w Katowicach. Po pozostałe można się zgłaszać, wysyłając maila na adres: katoobywatel@katowice.eu. W mailu należy wskazać planowaną lokalizację budki. Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania zapasów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy