Nadszedł czas, aby zobaczyć, wybrać i działać - pisze abp Wiktor Skworc w przesłaniu na Wielki Post. W I Niedzielę Wielkiego Postu we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej odczytywane będzie Słowo pasterskie Arcybiskupa Katowickiego.
W liście skierowanym do diecezjan metropolita katowicki przywołuje postawę Jezusa, który "wybiera najpierw ciszę, samotność i umartwienie." Przypomina, że Kościół zaprasza każdego z nas do przyjęcia tej Jezusowej postawy. Prosi, by w Wielkim Poście nie zabrakło w naszym życiu chwil wyciszenia, milczenia, wolności od zalewu naszych umysłów niepotrzebnymi informacjami. Zachęca do odnowienia osobistego związku z Chrystusem.
W słowie do diecezjan przywołuje też najnowszą książkę papieża Franciszka pt. "Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości". Ojciec święty zastanawia się w niej nad przyszłością, naznaczoną dramatem pandemii koronawirusa, a także pyta w tym kontekście o rolę Kościoła.
- Papież proponuje nam trzyetapową metodę ewangelicznej rewizji życia. Przyszłość dzieli na trzy etapy: czas, by zobaczyć – czas, by wybrać – czas, by działać - wskazuje hierarcha. W tym kontekście hierarcha przywołuje też postać Sługi Bożego ks. Jana Machy, kandydata na ołtarze.
Ks. Jan Franciszek Macha razem ze swoimi parafianami mierzył się z okrucieństwem wojny. W grupie młodych zastanawiał się nad sposobami przeciwstawiania się przemocy okupanta. - Ks. Jan przeżył aresztowanie i osadzenie w obozie koncentracyjnym rodzonego brata Piotra. Na te sytuacje reagował tak, jak mu podpowiadało serce duszpasterza – modlitwą i ufnością Bogu - podkreśla abp Skworc.
Arcybiskup wskazuje, że ks. Jan Macha był duszpasterzem bliskim ludziom. Znał realia okupacyjnego życia na Górnym Śląsku, wiedział, że rodzinom osób aresztowanych, a także ukrywającym się polskim działaczom plebiscytowym i powstańcom śląskim brakuje podstawowych środków do życia. Próbował temu zaradzić.
Ukochał także Eucharystię. - Mówił: Zastanów się, czego wymaga od nas przyjęcie Najświętszego Sakramentu Ołtarza. Po czym dodał: Mocnej i niezłomnej wiary; tego, abyśmy Go często odwiedzali i ubóstwiali w pokorze - przypomina w liście do diecezjan metropolita katowicki, dodając, że "tajemnica eucharystyczna polega właśnie na tym, że drugiego człowieka kochamy w Bogu i z Bogiem."
- Eucharystia przynagla wierzącego, by stawał się „chlebem łamanym” dla innych, a więc by angażował się na rzecz świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego - arcybiskup nawiązuje do adhortacji Benedykta XVI, Sacramentum caritatis (88). Zaznacza, że Sługa Boży ks. Jan Macha żył Eucharystią, która go przemieniała, umacniając w nim duszpasterską postawę miłości i służby Bogu i człowiekowi.
Metropolita katowicki zwraca uwagę, że kapłan ze Śląska miał w sobie wiele pokoju. - Ufał Panu Bogu, a w słowach Zbawiciela odkrywał nie zawsze łatwą do przyjęcia Bożą logikę zysków i strat - dodaje. Sługa Boży ks. Jan Macha uznał wolę Pana Boga najpierw w przyjęciu daru kapłańskiego powołania, a następnie poprzez akt ofiarowania całego siebie Chrystusowi, gdy kładł głowę pod gilotynę w katowickim areszcie.
Abp Skworc zachęca wiernych, by w Wielkim Poście, naznaczonym trwającą pandemią, powrócili do budowania bliskości z Jezusem. Poleca też odkrywanie własnej misji w świecie, a jej pełny sens jest w Chrystusie. - W swej istocie świętość to przeżywanie razem z Chrystusem tajemnic swojego życia. Polega ona na złączeniu się ze śmiercią i zmartwychwstaniem Pana (...) w nieustannym umieraniu i powstawaniu z martwych wraz z Nim - wskazuje.
Hierarcha pokazuje, że przykład ks. Machy jest godny naśladowania. - Miejmy świadomość, że czyny miłości są spełnieniem Ewangelii i wyrażają autentyczne świadectwo chrześcijańskiego życia - pisze. W słowie skierowanym do diecezjan życzy aby "święty czas nawrócenia" prowadził do przemiany serc i odnowy międzyludzkich relacji.