107,6 FM

Dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystania Seksualnego Małoletnich

"Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także wsparcia całej wspólnoty Kościoła".

Wykorzystanie seksualne to obecnie problem społeczny. Szacuje się, że dotyka ponad 10 proc. małoletnich - także w Polsce. Badania pokazują wzrost liczby form bezdotykowych wykorzystania za pośrednictwem internetu. Te dane potwierdził kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Przeczytaj więcej:

W Kościele katolickim przypada dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystania Seksualnego Małoletnich. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, obchodzony jest w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku pod hasłem "Wspólnota ze zranionymi". Podczas mszy św. i nabożeństw drogi krzyżowej biskupi, kapłani, siostry zakonne i świeccy modlą się w intencji osób skrzywdzonych i o nawrócenie dla sprawców.

Na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza św. w intencji osób skrzywdzonych. W tej intencji wierni będą modlić o 15.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w Dzień Modlitwy i pokuty będzie przewodniczył w katedrze gnieźnieńskiej Drodze Krzyżowej o godz. 17.30 oraz Eucharystii o godz. 18.00, podczas której homilię wygłosi ks. Dariusz Larus, duszpasterz osób pokrzywdzonych archidiecezji gnieźnieńskiej.

Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych  odbędą się w tym dniu w całej Polsce. Spis inicjatyw Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, podejmowanych w diecezjach i zakonach, zostanie udostępniony wkrótce na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił, że skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także wsparcia całej wspólnoty Kościoła. Dodał, że poprzez tę inicjatywę, w którą angażują się także duchowni zgromadzeń zakonnych i wspólnoty parafialne w całej Polsce, wyraża się po raz kolejny solidarność z pokrzywdzonymi.

Przeczytaj też:

"Niech szeroko będą otwarte Drzwi Miłosierdzia w naszych diecezjach, parafiach, naszych domach i naszych sercach, aby przyjąć tych, którzy byli wykorzystywani" - powiedział papież Franciszek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy