W najbliższą środę, 17 lutego, rozpocznie się w Kościele katolickim czas Wielkiego Postu. To okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych.
Wielki Post rozpoczyna się Środą Popielcową i trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
W tym okresie, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi odzyskiwania bliskości z Bogiem: post, jałmużnę i modlitwę.
W Środę Popielcową metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Mszy świętej o godz. 18.00. Msza św. będzie transmitowana na antenie diecezjalnego Radia eM (107,6 FM) oraz w internecie.
Zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową w liturgii pojawił się w VIII w. W tym dniu zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta).
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej dotyczącą szczegółów obrzędu nałożenia popiołu w okresie pandemii. Zgodnie z nią kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą, „zwróciwszy się do obecnych, wypowiada jeden tylko raz do wszystkich formułę z Mszału Rzymskiego: «Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię» lub «Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz»". Następnie wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. „Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo – stosownie do okoliczności – sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc" - stwierdza watykański dokument.
W Orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek przypomniał, że jest to czas na odnowę wiary, nadziei i miłości. „Post, modlitwa i jałmużna, przedstawione przez Jezusa w Jego kazaniu, są warunkami i znakami naszego nawrócenia. Droga ubóstwa i wyrzeczenia (post), spojrzenie i gesty miłości wobec zranionego człowieka (jałmużna) oraz synowski dialog z Ojcem (modlitwa) pozwalają nam wcielić w życie szczerą wiarę, żywą nadzieję i czynną miłość" - podkreślił Papież.