107,6 FM

"Mój ojciec spędzał długie godziny z Piusem XI"

„Guglielmo Marconi był człowiekiem, który dał decydujący impuls do rozwoju telegrafii bezprzewodowej i połączył świat za pomocą fal elektromagnetycznych, do tego stopnia, że został uznany za wynalazcę radia i otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1909 roku” – powiedziała w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Elettra Marconi, córka wielkiego wynalazcy. Opowiedziała o wierze swojego ojca i jego długich spotkaniach z Piusem XI, przebiegających w atmosferze naukowej ciekawości.

Elettra Marconi podkreśliła, że ojciec zawsze wychowywał ją pamiętając o wielkim wydarzeniu, jakim była inauguracja zbudowanej przez niego rozgłośni papieskiej. Sam Pius XI bardzo interesował się nauką i śledził wszystkie postępy, jakie Marconi wdrażał w radiu. Oto jak wspomina ona rodzinne spotkania u Papieża:

„Często chodziliśmy na prywatne audiencje, bo Pius XI chciał się z nami spotkać. Oczywiście chciał spotkać mojego ojca, ale zapraszał również moją mamę i mnie, małą Elettrę. Wizyty te ciągnęły się w nieskończoność, bo ojciec miał wiele technicznych spraw do omówienia z Papieżem. Mikrofale, radio i jego najnowsze osiągnięcia. Pius XI zawsze mnie zauważał, ponieważ byłam bardzo żywa i moja matka musiała trzymać mnie w ryzach. Spoglądał na mnie z uśmiechem i sympatią, a nawet mnie zabawiał! Panowała wspaniała atmosfera – wspomina Elettra Marconi. – Ostatnią ważną rzeczą, którą mój ojciec zrobił dla Papieża, było skonstruowanie «przenośnego radiotelefonu», urządzenia w jego samochodzie, dzięki któremu mógł rozmawiać z Watykanem oraz z Castel Gandolfo. Rozwinięciem tego jest oczywiście dzisiejszy telefon komórkowy, ale prototyp był przygotowany dla Papieża!“

Mówiąc o wierze swojego ojca, Elettra Marconi zaznaczyła, że zawsze dziękował on Bogu za swoje dzieła, ponieważ dał mu możliwość przynoszenia pożytku ludziom i ratowania ich życia. Zwracał się często do Stwórcy wszechświata, ponieważ współpracował z jego dziełami poprzez przestrzeń, niebo i gwiazdy. Był zachwycony dziełami natury.

« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy