O modlitwę w bardzo konkretnych intencjach prosił chorych metropolita katowicki podczas Mszy w ich intencji sprawowanej w archikatedrze Chrystusa Króla. Eucharystię, której przewodniczył abp Wiktor Skworc, koncelebrowali biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej. Homilię wygłosił bp Grzegorz Olszowski.
– Bardzo serdecznie wam dziękuję, że z doświadczenia choroby czynicie materię, którą możecie nas wspierać, zwłaszcza wtedy kiedy doświadczacie bólu, cierpienia i samotności, które łączycie z ofiarą Jezusa Chrystusa – mówił metropolita katowicki. Dodał: „wtedy cierpienie, dzięki krzyżowi Chrystusa, osiąga swoją zbawczą moc”.
Chorym dziękował m. in. za ich wielkoduszność. – Wiem, że potraficie swoje cierpienia ofiarować w intencjach, które podaje wam Apostolstwo Chorych, które podaje wam Ojciec Święty – powiedział. – My także was prosimy o modlitwę w bardzo konkretnych intencjach, które dostarcza nam nasza trudna codzienność.
Jako pierwszą intencję wymienił zagrożenie pandemią. – Pamiętajmy o wszystkich, którzy są na pierwszym froncie walki z tym zagrożeniem (pandemią), które staje się bardzo dotkliwe, bo sięga już początków drugiego roku – apelował.
– Kochani chorzy – kontynuował abp Skworc – myślę, że dzisiaj bardzo ważną intencją, i o to też bardzo serdecznie proszę, jest wołanie o pokój. Wszyscy wołamy o pokój w ludzkiej rodzinie, by stała się bardziej siostrzana, braterska. Upomina się o to papież. My też musimy wołać o pokój w ludzkiej rodzinie i w naszych rodzinach, i w rodzinie Polaków. (…) Nie mógłbym was też nie prosić o to, żebyście modlili się o pokój w Kościele; o nowe powołania do wyłącznej służby Ewangelii; żeby ich nigdy nie zabrakło; o to, by powołani dochowali wierności swemu powołaniu i głosili prawdę Ewangelii, a jest to prawda miłości i solidarności.
Wyrażając wdzięczność za ustanowienie przez papieża Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego, stwierdził, że „choroba ma zawsze konkretną twarz – konkretnego chorego, który cierpi i potrzebuje naszego wsparcia, pomocy i solidarności.
Zaapelował też, by wierzący nie byli obojętni na los ludzi chorych i cierpiących. –Świętowanie Dnia Chorego to impuls, żeby chory był ciągle w optyce naszego zainteresowania; żebyśmy ciągle dostrzegali chorych i udzielali im pomocy. Żeby doświadczali naszego braterstwa i solidarności, naszej bliskości.
Msza w intencji chorych w archikatedrze Chrystusa Króla była transmitowana na antenie Radia eM oraz na kanale youtubowym parafii katedralnej.