- Może jesteśmy podzieleni w poglądach, ale dzisiaj w tym miejscu jesteśmy siostrami i braćmi - przekonywał ks. Robert Chudoba.
Przy pomniku "Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów" w Parku Chopina oraz w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła upamiętniono w niedzielę w Gliwicach 76. rocznicę Tragedii Górnośląskiej.
W tym roku obchody przy pomniku ograniczyły się do krótkiej modlitwy i złożenia kwiatów przez symboliczne grono lokalnych działaczy. Nie było natomiast już przemów, jak w poprzednich latach.
Później Eucharystię w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej ziemi gliwickiej sprawował ks. dr Robert Chudoba, dyrektor Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II w Gliwicach.
Msza św. w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej ziemi gliwickiej. Szymon Zmarlicki /Foto Gość- Mija 76 lat, odkąd doszło do ogromnej przemocy i gwałtu, który dotknął właśnie Górny Śląsk, również Gliwice i ziemię gliwicką. Pragniemy jako chrześcijanie, jako ludzie wiary, przebaczenia, miłosierdzia i pokoju, wznieść modlitwę za tych wszystkich, którzy zostali zamordowani, którzy zmarli z głodu, zostali internowani i wywiezieni do ziemi sowieckiej, gdzie w obozach pracy pozostali na zawsze - mówił we wprowadzeniu do Mszy ks. Chudoba.
W homilii nazwał wydarzenia historyczne 1945 roku "ogromną raną tego miasta i tej ziemi". Przekonywał, że w oderwaniu od sporów politycznych, historycznych czy społecznych, jako chrześcijanie powinniśmy "stanąć w obliczu Pana Jezusa i przedstawić całą tą tragedię, ból i cierpienie, i powiedzieć: Panie, tylko Ty jesteś w stanie uzdrowić nasze rany i zrozumieć ostatecznie, dlaczego do takich potworności dochodziło, tylko Ty jesteś w stanie obdarzyć nas łaską przebaczenia, obojętnie po której stronie jesteśmy".
Kazanie ks. dr. Roberta Chudoby.W następną niedzielę, 31 stycznia, uroczystości związane z upamiętnieniem Tragedii Górnośląskiej odbędą się w parafii św. Michała Archanioła w Żernicy. Rozpoczną się Koronką do Miłosierdzia Bożego o 15.45, a o 16.00 zostanie odprawiona Msza Święta. Modlitwa przy pomniku na cmentarzu będzie indywidualna.
Przewidziane jest także tradycyjne wręczenie okolicznościowych statuetek osobom zasłużonym dla lokalnej społeczności. Są to współcześnie pozłacane gwoździe z zabytkowej świątyni w Żernicy z 1648 roku.
Ponadto zainteresowani lokalną historią i problemem Tragedii Górnośląskiej mogą przypomnieć sobie opublikowany w ubiegłym roku przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej film dokumentalny o wkroczeniu Armii Czerwonej do Gliwic wiosną 1945 roku i jego konsekwencjach. Dokument powstał w kontekście 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej.