107,6 FM

Odkrywca trisomii 21 w amerykańskich mediach

Cytowanie poglądów Jérôme Lejeune'a w amerykańskich mediach, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej, może być dużym wsparciem dla tamtejszych ruchów obrony życia.

Amerykańskie środki przekazu: telewizja NBC i agencja AP w specjalnym materiale przybliżyły swym rodakom postać Jérôme Lejeune'a – wybitnego lekarza francuskiego, którego dekret o heroiczności cnót zatwierdził 21 stycznia papież Franciszek. Dekret jest pierwszym krokiem do beatyfikacji tego uczonego, znanego m.in. z odkrycia w 1958 r. tzw. trysomii chromosomu 21, odpowiedzialnej za występowanie zespołu Downa oraz ze sprzeciwu wobec aborcji.

Cytowanie jego poglądów w amerykańskich mediach, zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej, może być dużym wsparciem dla tamtejszych ruchów obrony życia.

„Chociaż wyniki tych [jego] badań powinny służyć medycynie do leczenia, to jednak często są one wykorzystywane do jak najszybszego ustalenia, czy dzieci poczęte nie mają tej choroby, a jeśli tak, to zwykle może to oznaczać aborcję. (...) Gdy tylko przepisy proaborcyjne weszły do kultury krajów zachodnich, Lejeune rozpoczął kampanię otaczania opieką nienarodzonych dzieci z zespołem Downa. Wygłosił [na ten temat] setki wykładów i udzielił wielu wywiadów na całym świecie w obronie życia” – przypomniała na swej stronie internetowej fundacja, nosząca imię Lejeune'a.

Przeczytaj rozmowę z Birthe Lejeune, wdową po słudze Bożym prof. Jérôme Lejeune: Znak sprzeciwu

Jego stanowcza postawa w obronie życia sprawiła, że cieszył się wielką sympatią i przyjaźnią św. Jana Pawła II, który powołał go na pierwszego przewodniczącego utworzonej przez siebie 11 lutego 1994 Papieskiej Akademii Życia. Niestety już 3 kwietnia tegoż roku Lejeune zmarł na raka płuc w wieku niespełna 68 lat. Wcześniej, w 1974 r. św. Paweł VI mianował go członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Po śmierci profesora Jan Paweł II, w sierpniu 1997 r., odwiedził jego grób w czasie Światowych Dni Młodzieży w Paryżu.

NBC i AP podkreślają, że także papież Franciszek wielokrotnie wypowiadał się potępiał kulturę „łatwego wyrzucania” (throwaway culture) w odniesieniu do ludzi słabych, niepełnosprawnych i chorych oraz występował przeciw aborcji. Kilka tygodni temu w jednym z wywiadów zapytał retorycznie: „Czy jest w porządku wynajmować płatnego mordercę, aby rozwiązał (jakiś) problem? Chyba nie. (Podobnie) nie możemy pozbawić życia istoty ludzkiej, nawet wtedy, gdy jest ona malutka”.

Przeczytaj też:

Wiem, że żyłam u boku świętego męża. Myślę, że miał głębokie doświadczenie Boga – mówi Berthe Lejeune

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy