Koniec z plastikowymi talerzami, sztućcami i kubkami. Wraz z początkiem roku w życie weszła tzw. Dyrektywa Plastikowa, czyli unijny zakaz wprowadzania na rynek jednorazówek z tworzyw sztucznych. Restauracje mają czas do 3 lipca, aby opróżnić z nich swoje magazyny.
Plastikowe słomki, sztućce i mieszadełka odchodzą do lamusa. Wraz z początkiem roku w życie weszły unijne przepisy zakazujące sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.
W 2021 roku żegnamy się definitywnie z dużą częścią jednorazowego plastiku. Wylicza Katarzyna Karpa-Świderek z Fundacji WWF Polska:
Zgodnie z unijną dyrektywą plastikową, producenci muszą opróżnić swoje magazyny z wymienionych produktów do 3 lipca. Po tej dacie restauratorzy nie będą nam mogli spakować jedzenia na wynos na plastikowym talerzu.
Nowe prawo to wyzwanie przede wszystkim dla gastronomów, ale jak przekonuje Natalia Lenert Gruszka, właścicielka jednego z lokali gastronomicznych w Bytomiu 'plastik da się zastąpić':
Rok 2021 rozpocznie drogę stopniowego ograniczenia plastiku w Polsce. Od początku roku weszły w życie przepisy, które zakazują wprowadzania na rynek plastikowych kubków, talerzy, słomek, mieszadełek czy patyczków do uszu. Tymczasem - zdaniem ekspertów - Polska wprowadzi w najbliższym czasie system kaucyjny.
Mówi Filip Piotrowski ze Stowarzyszenia Zero Waste:
Ekspert przypomina: zgodnie z unijną dyrektywą o odpadach każdy kraj członkowski będzie musiał w 2029 roku - ponownie wykorzystać 90% plastikowych butelek.
A czy mieszkańcy regionu zwracają uwagę na to z czego wykonane są opakowania?
Ekologiczne opakowania to jednak większe koszty nie tylko dla właścicieli restauracji, ale także dla klientów. Przykładowo ekologiczne opakowanie na zupę kosztuje 1 zł i 50 groszy, a w przypadku pojemnika z plastiku koszty byłyby trzykrotnie niższe.
Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią właśnie tworzywa sztuczne.