107,6 FM

Wandale uszkodzili zrewitalizowaną Bramę Gwarków

Nieznani sprawcy zniszczyli fragment kraty zabezpieczającej wylot Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach koło Tarnowskich Gór, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uszkodzona krata jest zamocowana w wybudowanym w 1834 r. z piaskowca portalu ujścia sztolni - ozdobnym zakończeniu chodnika, zwanym Bramą Gwarków. O zajściu poinformowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Krata uniemożliwia niekontrolowane wchodzenie do wyrobiska, ale dzięki odpowiednim prześwitom, pozwala na swobodne poruszanie się nietoperzom, które mają tu swoje siedliska, i rybom, które coraz częściej pojawiają się w sztolni.

- Wandale zniszczyli efekt wspólnej pracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Jesteśmy tym faktem niezwykle zbulwersowani i sprawy tak nie zostawimy. O całym zdarzeniu została powiadomiona policja, która wszczęła już postępowanie. Biada tym, którzy dopuszczają się tego typu aktów wandalizmu. Niszczycie nasze wspólne dobro mające duże znaczenie dla ludzkości - podkreślił Grzegorz Rudnicki z zarządu SMZT.

Rudnicki przypomniał, że w sierpniu zeszłego roku zakończyła się naprawa newralgicznego fragmentu sztolni i rewitalizacja Bramy Gwarków. - Do zrobienia pozostaje jeszcze tzw. basen. Tym zadaniem, jak i wykonaniem ścieżki edukacyjnej od ul. Reptowskiej, stworzeniem w tej okolicy centrum obsługi turysty i parkingu, na podstawie wstępnej koncepcji opracowanej przez Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zajmuje się gmina Zbrosławice - wyjaśnił.

Sztolnia Głęboka Fryderyk jest uważana za arcydzieło podziemnej hydrotechniki. Mimo że upłynęło ponad 180 lat od czasu wybudowania, nadal działa sprawnie - odprowadza do rzeki Dramy wodę z podziemi tarnogórskich, w których przez wiele lat wydobywano rudy srebra, cynku i ołowiu.

Wandale uszkodzili zrewitalizowaną Bramę Gwarków   Brama Gwarków. Facebook: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy