Nowo budowana kopalnia to potężny zastrzyk dla Mysłowic - mówił w Radiu eM prezydent tego miasta Dariusz Wójtowicz. Podczas, kiedy państwowe kopalnie mają być likwidowane do 2049 r., w Mysłowicach ruszy w przyszłym roku budowa zupełnie nowego zakładu wydobywczego.
– Mam zapewnienie od spółki budującej tę kopalnię, że będzie to najnowocześniejsza obecnie kopalnia na świecie – powiedział prezydent. Spółka Brzezinka otrzymała koncesję na wydobycie węgla w listopadzie, na początku grudnia informacja dotarła do miejskich radnych. Prezydent Mysłowic uzyskał też zapewnienie, że inwestycja będzie przyjazna dla środowiska. Wydrążone korytarze będą zabezpieczane metodą filarowo-komorową z zastosowaniem podsadzek hydraulicznych.
Kopalnia ma istnieć 35 lat, wydobycie ma się rozpocząć za ok. 8-10 lat. Jak wyjaśnił Dariusz Wojtowicz, inwestor przekonuje, że ma zagwarantowany zbyt na węgiel, m.in. we Francji.
Jednocześnie gość Radia eM przestrzegł przed pośpiesznym likwidowaniem górnictwa, bez zapewnienia alternatywnych miejsc pracy. Na potwierdzenie obaw przywołał przykłady mysłowickich dzielnic Piosek i Rymera, gdzie wielopokoleniowe rodziny pracowały w KWK Mysłowice, po likwidacji której nastała tam bieda i bezrobocie, pozamykano sklepy. Jak powiedział prezydent, nie byłoby tych problemów, gdyby politykom zależało na ludziach i nie kończyło się na słowach.
Prezydent Mysłowic przyznał, że miastu udało się uzyskać znaczne środki finansowe od władz państwowych, mimo że – jak zauważył – on sam jest z innej niż rządząca opcji politycznej. – Przez ostatnie 2 lata pozyskaliśmy 125 mln zł pomocy rządowej i na rozwój miasta – powiedział prezydent. – Nikt za darmo pieniędzy nie daje, ale jesteśmy jednym z takich miast, gdzie nie ma szaleństwa finansowego, jeśli chodzi o zbytki we władzach miasta, żyjemy skromnie i to jest dostrzegane przez rząd – dodał Dariusz Wojtowicz, podkreślając że rozmowy cechował zawsze wzajemny szacunek.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.