107,6 FM

Dziesięciu księży stworzyło w sieci "Adwentowy wieniec rekolekcyjny"

Kiedy wiosną tego roku duszpasterstwo w kościołach i salkach zostało mocno ograniczone, postanowili działać w sieci. Od kilku miesięcy katechizują i ewangelizują, wykorzystując internet. Teraz razem stworzyli wirtualny diecezjalny "Adwentowy wieniec rekolekcyjny".

Dziesięciu księży naszej diecezji zaprasza online dzieci, młodzież młodszą i starszą oraz dorosłych do wspólnego oczekiwania na przyjście Pana. Rekolekcje dla dzieci prowadzą ks. Grzegorz Piekiełko ze Straconki oraz księża Filip Magiera i Przemysław Gorzołka z Żywca-Zabłocia. Dla młodzieży - ks. Kamil Kuchejda z Kęt, a dla młodzieży starszej - księża Jakub Kuliński i Damian Broda z Cieszyna. Dla dorosłych natomiast - ks. Marek Studenski, księża Mateusz Kierczak i Piotr Góra oraz ks. Przemysław Sawa.

Wszystkie przygotowane odcinki można znaleźć na stronie internetowej i kanale Youtube diecezji bielsko-żywieckiej.

Dziesięciu księży stworzyło w sieci "Adwentowy wieniec rekolekcyjny"  

Księża Jakub Kuliński i Damian Broda z parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie nie ukrywają, że przygotowanie rekolekcji było dla nich wyzwaniem. Co więcej, zaprosili starszą młodzież całej diecezji na cztery spotkania "O Kościele nieidealnie", które co sobotę publikują na parafialnym Facebooku i kanale YouTube, a dodatkowo, codziennie - prowadzą dla najmłodszych "hybrydowe" roraty parafialne. "Hybrydowe" - to znaczy dla dzieci, które mogą przyjść do kościoła osobiście - same lub z rodzicami, jak i dla tych, które z powodu epidemii - choroby najbliższych lub kwarantanny - uczestniczą w nich dzięki transmisji internetowej z kościoła.

- Od kiedy duszpasterstwo w znacznej mierze przeniosło się do sieci, wciąż doskonalimy nasze umiejętności techniczne, stąd też nazwa "O Kościele nieidealnie" - mówią księża. - Zdajemy sobie sprawę z naszych niedociągnięć. Nie ma w naszych filmikach nadzwyczajnych fajerwerków, ale też chcemy być prawdziwi i szczerzy w przekazie.

W tworzeniu filmików wspierał ich także diakon Wojciech Kamiński.

A skąd temat Kościoła akurat w Adwencie?

- Chrystus, na którego czekamy, nie przychodzi do abstrakcyjnego miejsca, ale do konkretnej wspólnoty - tłumaczą. - Są pewne problemy ze zrozumieniem, czym jest wspólnota Kościoła. Kościół kojarzy się z budynkiem, z księżmi, kardynałami, biskupami, a zapominamy, że Kościół to przede wszystkim wspólnota. Jeśli budynek nie gromadzi nas po to, żebyśmy razem szli do Chrystusa, to nie jest nam potrzebny - dodają księża. - Chcemy pokazać, że Kościół jest wspólnotą, która dąży do świętości, ale jest wspólnotą w drodze. I można się z jednej strony rozczarować, jeśli ktoś będzie szukał w nim wspólnoty idealnej. Mamy nadzieję, że w efekcie tych rekolekcji młodzież jednak będzie próbowała odnaleźć swoje miejsce w Kościele, w grupach, wspólnotach parafialnych. Zapraszamy ich, by zobaczyli, że Kościół jest wspólnotą ludzi oryginalnych - bo tu nie chodzi o kopiowanie innych. Każdy znajdzie w nim miejsce.

Jednym z pierwszych tematów była Eucharystia. - Chcieliśmy pokazać, że nie ma wspólnoty bez Eucharystii, ale też sama Eucharystia jest szkołą wspólnoty - podkreślają. - Na przykład liturgia słowa może być lekcją słuchania drugiego człowieka, przygotowanie darów - zachętą do bezinteresownego działania, podkreślenia ofiary w naszym życiu; znak pokoju - do przebaczenia. Chcemy pokazać, że Eucharystia nie jest oderwana od życia, ale jest także wzorem jak budować relacje z drugim człowiekiem.

Rekolekcje Adwentowe z Księdzem Jakubem i Księdzem Damianem - Kościół wspólnota #1
Diecezja Bielsko-Żywiecka

Księża podkreślają, że nie chcieli uprawiać wielkiej teologii, ale prostym językiem mówić o wielkich rzeczach. - Może ktoś filmiki polajkuje, może udostępni - może dzięki temu ktoś się zatrzyma, pomyśli… - dodają.

W filmikach wykorzystują uroki okolic, w których obecnie duszpasterzują. Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż Eucharystia jest "Źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego". Zaprosili więc przed Studnię Trzech Braci, na Wzgórze Zamkowe, do teatru (który pokazali jak antyprzykład - Msza św. nie jest miejscem biernego oglądania "widowiska"), na Rynek - miejsce spotkania - oraz na ekspresówkę, pokazującą, że Eucharystia to "autostrada do nieba", a także na most graniczny - by pokazać, że Eucharystia łączy - i oczywiście do samego kościoła św. Marii Magdaleny.

Z kolei tematem tegorocznych rorat, które przygotowali dla dzieci w parafii, jest liturgia eucharystyczna. To kontynuacja rorat ubiegłorocznych, kiedy to najmłodsi poznawali liturgię słowa. Księża skorzystali z materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Wojciecha. Planują, by z kolei w przyszłym roku zaprosić dzieci, by odkrywały Eucharystię w życiu codziennym - jak przeżywać Mszę św. w swoim domu, w każdej chwili.

Żeby każde dziecko miało równy udział w spotkaniach, nie otrzymuje gotowej planszy, ale wykonuje swoją samodzielnie w domu. Każdego dnia zapisuje na niej dar, jaki płynie z Eucharystii, który został omówiony w czasie roratnego spotkania w kościele.

- Na pewno chcemy też pokazywać piękno liturgii adwentowej. Ci, którzy przychodzą codziennie na roraty, już po tygodniu mogą nauczyć się na pamięć formularza tej liturgii. Będziemy więc także sięgali do formularzy z dnia. Bardzo mocno połączymy z liturgią eucharystyczną liturgię słowa - będziemy z niej wyciągali całe zdania, a czasem jedno słowo, które będzie nas prowadzić do liturgii eucharystycznej, by pokazać, że jedno nie jest oderwane od drugiego - mówią księża. Chcieliby, żeby po zakończeniu tegorocznych rorat, dzieci bardziej świadomie przeżywały Eucharystię, która prowadzi do większej miłości do Pana Boga, która jest spotkaniem z Bogiem żywym, który przychodzi.

- Cenne będzie też to, jeśli dzieci odkryją, że Msza św. to nie jest tylko coś, co należy do księdza, a one pozostają biernymi uczestnikami. Mamy nadzieję, że staną się aktywnymi uczestnikami - zaznaczają. - Pokażemy im kielich, ampułki, gong. Może spróbują swoich sił w roli ministranta?

Tegoroczne Roraty kierują przede wszystkim do dzieci, ale ufają, że skorzystają także dorośli, że spotkania staną się dla nich inspiracją, by i dla siebie odkryć piękno i bogactwo liturgii eucharystycznej.

Poniżej znajdziecie pierwsze już opublikowane odcinki rekolekcji:

Dla dzieci: ks. Grzegorz Piekiełko

Rekolekcje Adwnetowe z Księdzem Grzegorzem - Stworzenie #1
Diecezja Bielsko-Żywiecka

Dla dzieci: księża Filip Magiera i Przemysław Gorzołka z Żywca-Zabłocia

Rekolekcje Adwentowe z Księdzem Filipem i Księdzem Przemysławem -Adwent #1
Diecezja Bielsko-Żywiecka

Dla młodzieży - ks. Kamil Kuchejda z Kęt

Rekolekcje Adwnetowe z Księdzem Kamilem - zwiastun
Diecezja Bielsko-Żywiecka

Dla dorosłych - księża Mateusz Kierczak i Piotr Góra

Ks. Piotr & ks. Mateusz - o Adwencie i nie tylko #1
Diecezja Bielsko-Żywiecka
« 1 »

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy