Obniżony nastrój, zobojętnienie, impulsywność czy agresja. Dzieci i młodzież nie radzą sobie z izolacją - alarmują eksperci. Do tego dochodzą jeszcze złe nawyki żywieniowe, które pogłębiają się w czasie zamknięcia w domach.
Badania wykazują, że co trzecie dziecko jest smutniejsze i bardziej zestresowane niż przed lockdownem. We wrześniu uczniowie wrócili do szkół, ale teraz spotyka ich kolejna izolacja, a to nie wpływa na dobrze na ich samopoczucie - twierdzi Śląska Kurator Oświaty, Urszula Bauer:
Wielu uczniów nie będzie też potrafiło sobie poradzić z brakiem kontaktów rówieśniczych - podkreśla Katarzyna Jaworska z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach:
W czasie izolacji dzieci konsumują też więcej niezdrowego jedzenia, częściej oglądają telewizję, gorzej śpią i mniej się ruszają, a to prowadzi do otyłości - ostrzega Małgorzata Ledwoń, dietetyk:
Zmianę w zachowaniu swoich synów zauważyła pani Małgorzata, szczególnie wtedy, gdy trzeba było ograniczyć korzystanie z multimediów:
Jak radzą eksperci - wyznaczenie rytmu dnia, pór wstawania, nauki i jedzenia, organizacja czasu wolnego i ruchu na świeżym powietrzu, a także spokój w relacjach rodziców - to sposoby by pomóc dzieciom adaptować się do nowej sytuacji.