Studenckie Koło Naukowe „Sensor” z Politechniki Śląskiej opracowało projekt szybkiego pomiaru temperatury ciała. Pomysł ten został wyróżniony podczas organizowanego na Politechnice Śląskiej I konkursu finansowania projektów SKN w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza".
Wiele jednostek oraz instytucji w celu poprawy bezpieczeństwa oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 decyduje się na weryfikację temperatury ciała osób wchodzących do budynku. Na potrzebę wsparcia tego rodzaju działań zwrócił uwagę zespół Studenckiego Koła Naukowego „Sensor", przygotowując projekt „Elektroniczny niskokosztowy pomiar temperatury na rzecz przesiewowego badania pacjentów pod kątem zachorowania na COVID-19". Moduł służący pomiarowi temperatury został przetestowany przy wejściu na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki. — Urządzenie wykorzystuje moduł termowizyjny Pure Thermal 2 i jest dodatkowo wyposażone w ekran dotykowy, a całość nadzoruje minikomputer Raspberry Pi 4, który przetwarza pojawiające się informacje i określa temperaturę osoby badanej. Przy opracowaniu tego modułu termowizyjnego pracował m in. Krzysztof Hanzel:
Dokładny pomiar jest wykonywany w odległości ok. 70 centymetrów. Obraz w urządzeniu jest wyświetlany w czasie rzeczywistym, tak więc każdy z użytkowników od razu otrzymuje informację zwrotną, która dodatkowo jest widoczna dla osoby kontrolującej temperaturę.
Urządzenie, które jest w fazie testowania, poza tym, że bada temperaturę ciała i odległość od badanego to dezynfekuje dłonie. Może być także użyte w innych obszarach badawczych, np. motoryzacji, jako element zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy.
Sensor pomiaru temperatury foto/ Politechnika Śląska