Pomimo pandemii udało się doprowadzić do szczęśliwego finału konkursu muzycznego 23. edycji Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”. Wprawdzie wykonawcy nie stanęli na scenie Domu Kultury w Kętach, a swoje piosenki musieli dla jurorów nagrać, ale dzięki temu udało im się zmierzyć w tej artystycznej rywalizacji. Z powodu panującej sytuacji nagród też nie otrzymają na scenie, ale w czasie indywidualnych spotkań z organizatorami.
Dzięki wysiłkom organizatorów z kęckiego Domu Kultury konkurs został przeprowadzony do końca, choć zmieniające się warunki obostrzeń sanitarnych mocno to utrudniały. Nie było jednak występów na żywo, choć jeszcze w początkach października wydawało się, że przy zachowaniu wymogów ostrożności uda się je zorganizować.
- Wykonawcy w ostatniej chwili musieli przygotować nagrania, to wymagało czasu, więc dopiero w listopadzie mogliśmy wręczyć nagrody i pamiątkowe statuetki laureatom - tłumaczy Marta Koczur, koordynująca festiwalowe wydarzenia. Niestety, koronawirus niektórym zespołom uniemożliwił ich przygotowanie, ponieważ część osób musiała przebywać w izolacji, a sale w domach kultury były niedostępne.
Jurorzy: prof. Jan Borowski i dr hab. Beata Borowska i ks. Stanisław Joneczko oglądali więc nagrania, a z powodu kwarantanny ks. Joneczki swój werdykt ustalali podczas telekonferencji. Mogli w ten sposób podzielić się uwagami i obserwacjami, a także ustalić ostateczną klasyfikację uczestników konkursu.
Najlepszy solista: Paweł Madzia.- Doborem repertuaru i wykonaniem zachwycił ich ZPiT „Małe Kęty”, zwycięzca w kategorii zespołów - podkreśla prof. Borowski. - To z pewnością zasługa kierującej zespołem Małgorzaty Jakub-Waluś, współpracowników i wszystkich członków. Pięknie zaśpiewali pieśni "Złoty groń" i "Bioło lelija"...
Wśród zwycięzców: ZPiT "Małe Kęty.Zdecydowanie i pięknie pierwsze miejsce wyśpiewał też 4-głosowy chór z Harmęż: Maksymalni - pod dyrekcją Moniki Rochowiak. - To bardzo dobry chór i ma przed sobą jeszcze wiele sukcesów - prognozowała dr Beata Borowska.
Najlepszym solistą był Paweł Madzia, a nagrodzeni zostali też: zespół Allegrija z Pogwizdowa, zespół Iskierkowa Familia z Brzeszcz oraz solistki: Adriana Frysztacka, Julia Mreńca i Sandra Pytlarz. Wyróżnienia otrzymali też: zespół "Wesołe Nutki", zespół "Kontrasty", zespół "Włóczykije" oraz solistki: Julia Mrozik i Tatiana Ignaczak, a także duet Zuzanna Markuszewska-Milcarek i Zofia Milcarek.
Jurorzy Beata i Jan Borowscy z dyrektor kęckiego Domu Kultury Sylwią Brzozowicz.- Bardzo się cieszymy, że jednak mogliśmy wysłuchać wykonawców, bo część zdążyliśmy już poznać podczas poprzednich edycji konkursu i zauważamy, że są coraz lepsi, robią postępy. Budujące jest i to, że jest tyle osób, które poprzez muzykę i treści religijne chcą kształtować siebie - podkreślali jurorzy.
- Cieszę się, że to kolejne "Psallite Deo" się odbyło, bo jest ważną okazją nie tylko do prezentacji wykonawców, ale pokazuje, że ich muzyczna i religijna pasja pomaga w bardziej dojrzałym życiu, w którym kierują się wrażliwością. A dla nas to tylko radość, kiedy widzimy, że jest ich cała grupa - zaznacza prof. Borowski.
Trzeci juror - ks. Stanisław Joneczko - z powodu kwarantanny uczestniczył w pracach jury zdalnie...Publiczności nie było podczas konkursu czy wręczenia nagród. Nie było też koncertu laureatów. - Od wiosny intensywnie pracujemy nad tym, żeby nasze działania udostępniać w sieci i tam także można spotkać się ze zwycięzcami tej edycji „Psallite Deo” - zaprasza na stronę DK w Kętach dyrektor Sylwia Brzozowicz.
Patronami tegorocznego festiwalu "Psallite Deo" byli: bp Roman Pindel i burmistrz Kęt Krzysztof Jan Klęczar.