„Wyciągnij rękę do ubogiego” - apeluje abp Wiktor Skworc. Metropolita katowicki rozesłał do wszystkich parafii archidiecezji komunikat na IV Światowy Dzień Ubogich, który przypada 15 listopada. W liście dziękuje wszystkim, którzy na co dzień troszczą się o bezdomnych i ubogich.
W opublikowanym słowie arcybiskup przypomina, że Światowy Dzień Ubogich został zapoczątkowany przez papieża Franciszka. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest polecenie z Księgi Mądrości Syracha - „wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7,32).
Metropolita katowicki wskazuje na słowa papieża Franciszka, że wyciągnięcie ręki jest znakiem. - Wyciągnięcie ręki to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości - cytuje Ojca Świętego. Podkreśla, że w ostatnich miesiącach, kiedy doświadczaliśmy pandemii koronawirusa, mogliśmy doświadczyć wielość wyciągniętych rąk.
- Wyciągnięta ręka lekarza, który przejmuje się każdym pacjentem, starając się znaleźć właściwe lekarstwo. Wyciągnięta ręka pielęgniarki i pielęgniarza, którzy nie patrząc na godziny pracy, zostają, aby troszczyć się o chorych - zaznacza hierarcha. Nie pomija też pracowników administracji, aptekarzy, kapłanów, wolontariuszy i tych, "którzy pracują, aby zapewnić konieczne usługi i bezpieczeństwo".
Metropolita katowicki dziękuje tym wszystkim, którzy w tym trudnym czasie wyciągają ręce w geście pomocy i solidarności. W Światowy Dzień Ubogich szczególnie wyraża wdzięczność organizacjom społecznym i wspólnotom kościelnym, działającym na rzecz najbardziej potrzebujących na terenie archidiecezji katowickiej.
W przesyłanym komunikacie arcybiskup zapewnia o objęciu modlitwą wszystkich inicjatyw podejmowanych w duchu miłości i braterstwa przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia, grupy wolontariuszy. Zachęca też parafie, szczególnie parafialne zespoły Caritas do nieustannej troski o konkretnych ubogich i potrzebujących, zwłaszcza wobec osób w starszym wieku.
- Jestem przekonany, że bez większego wysiłku można zauważyć osoby, które rzeczywiście potrzebują wsparcia i pomocy - pisze hierarcha. Przypomina, że służba drugiemu człowiekowi to pewna droga, która prowadzi do Chrystusa i do Kościoła. - Nie marnujmy tej szansy pamiętając, że znakiem i symbolem czasu pandemii, powinna być ręka wyciągnięta w geście pomocy do ubogiego! - wzywa.
Zachęca duszpasterzy i wiernych do poszukiwania wszelkimi środkami komunikacji najsłabszych, najbardziej potrzebującym członków Kościoła - biednych materialnie, ale także ubogich w duchu, samotnych, odrzuconych, chorych, cierpiących, osoby w izolacji i kwarantannie. - Szukajmy sposobów, aby w tym trudnym czasie (...) wyciągać do nich ręce, czynić nasze ręce narzędziami braterskiej i siostrzanej miłości, solidarności i pomocy - podpowiada.
W liście dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację Światowego Dnia Ubogich i tym, którzy troszczą się w rodzinach o potrzebujących rodziców i krewnych. Zaleca też, by troską otoczyć matki noszące pod sercem nowe życie, aby będąc w stanie błogosławionym, czuły się zawsze bezpieczne.
Metropolita katowicki zaprosił też do udziału – dzięki transmisji Radia eM i internetowej – do uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę, 22 listopada, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Liturgia pod jego przewodnictwem rozpocznie się w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 12.00.