Metropolita katowicki przesłał do parafii archidiecezji specjalne słowo w związku z IV Światowym Dniem Ubogich, który będzie obchodzony w najbliższą niedzielę.
W komunikacie abp Skworc zacytował dokument papieża Franciszka, przygotowany na tę okoliczność. Ojciec Święty podkreślił w nim, że wyciągnięcie ręki jest znakiem, "który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości", i zwrócił uwagę, że w czasie pandemii widać szczególnie wysiłek medyków oraz innych osób i instytucji zaangażowanych w pomaganie chorym.
"Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy w tym trudnym czasie wyciągają ręce w geście pomocy i solidarności. W Światowy Dzień Ubogich dziękuję szczególnie organizacjom społecznym i wspólnotom kościelnym działającym na rzecz najbardziej potrzebujących na terenie archidiecezji katowickiej" - napisał metropolita katowicki. Jak dodał, modlitwą i wdzięcznością obejmuje wszystkie inicjatywy, "podejmowane w duchu miłości i braterstwa" przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia czy grupy wolontariuszy.
Arcybiskup zachęcił parafie, szczególnie parafialne zespoły Caritas, do nieustannej troski o ubogich i potrzebujących. "Konkretne zaangażowanie charytatywne na rzecz drugiego człowieka właśnie w trudnej sytuacji może przyczynić się do ożywienia miłością miłosierną struktur naszych parafii, czyniąc je rodziną rodzin. Służba drugiemu człowiekowi to pewna droga, która prowadzi do Chrystusa i do Kościoła" - napisał abp Skworc.
Zaapelował także do wiernych, aby poszukiwali "najsłabszych, najbardziej potrzebujących - biednych materialnie, ale także samotnych, odrzuconych, chorych, cierpiących, osoby w izolacji i na kwarantannie". "Nie marnujmy tej szansy, pamiętając, że znakiem i symbolem czasu pandemii powinna być ręka wyciągnięta w geście pomocy do ubogiego!" - podkreślił metropolita.
W dokumencie podziękował też wszystkim zaangażowanym w organizację Światowego Dnia Ubogich i tym, którzy troszczą się w rodzinach o potrzebujących rodziców i krewnych, a także poprosił o "dalsze odważne, cierpliwe działanie na rzecz wyjątkowego daru, jakim jest każde ludzkie życie". "Dlatego niech nasza modlitwa i pomocna dłoń kierują się też do matek noszących pod sercem nowe życie, aby będąc w stanie błogosławionym, otoczone opieką rodziny, troską społeczeństwa i wspólnoty Kościoła, czuły się zawsze bezpieczne" - dodał.
Cały tekst komunikatu metropolity katowickiego na następnej stronie: