Zdalne nauczanie nie może odbywać się kosztem wynagrodzeń dla nauczycieli - powiedział w Radiu eM Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Regionie Śląsko-Dąbrowskim.
Jak wyjaśnił szef regionalnej sekcji oświatowej „Solidarności”, w poprzednim okresie lockdownu w szkołach przed wakacjami gminy próbowały zaoszczędzić na wynagrodzeniach dla nauczycieli. Jako przykład podał wymuszanie na nauczycielach zmniejszenia ilości pracy, tłumacząc to potrzebami uczniów, a w efekcie obcinano nauczycielom wypłaty. Takich gmin było, w ocenie gościa Radia eM, dość dużo. Przypomniał on, że samorządy lokalne i tak oszczędzały na opłatach m.in. za media, czy środki czystości.
– Mam nadzieję, że nie będzie takich problemów jak przed wakacjami – powiedział Lesław Ordon, zaznaczając, że w międzyczasie odbywały się rozmowy z samorządami i dyrektorami szkół, były też niekiedy kierowane zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy.
Odnosząc się do stanu przygotowania do obowiązującej od dziś (26.10) zdalnej nauki w szkołach, gość „Rozmowy poranka” ocenił, że nauczyciele wyciągnęli wnioski z poprzedniego okresu zamknięcia szkół, natomiast otwarte pozostaje pytanie, czy same placówki i prowadzące je gminy też wystarczająco się przygotowały.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.