10% przebadanych medyków ma przeciwciała na koronawirusa - powiedział w Radiu eM Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu - mimo że nie mieli objawów choroby COVID-19.
Jak wyjaśnił prezes Kardio-Med Silesia, od marca do lipca przebadano ok. 300 lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych i ratowników medycznych w trzech szpitalach w Bytomiu, Sosnowcu i Piekarach Śląskich. Wyniki badań pokazują, że u części z nich wykształciły się przeciwciała na SARS-Cov-2, choć nie mieli objawów choroby. Jednocześnie nie wiadomo, czy jest to trwała odporność na ponowne zakażenie. Gość „Rozmowy poranka” podkreślił, że jak dotąd na świecie opisane zostały 3 przypadki ponownego zakażenia koronawirusem na ogólną liczbę ponad 30 mln przebadanych osób. Dodał, że na świecie zidentyfikowanych jest 6 mutacji koronwirusa.
Adam Konka wyjaśnił, że fakt zakażenia wirusem, który potwierdziły badania, nie świadczy o nieskuteczności stosowanych w szpitalach środków bezpieczeństwa podczas kontaktu z pacjentami. Na koronawirusa mogli się bowiem pracownicy służby zdrowia natknąć w innych sytuacjach.
Projekt badawczy był wspólnym przedsięwzięciem Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu oraz Uniwersytetu Opolskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak zapowiedział prezes Kardio-Med Silesia, planowane jest kolejne badanie jesienią tego roku, aby pozyskać więcej informacji na temat przenoszenia się wirusa.
...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.
Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…
Trzymamy rękę na pulsie.